Кішірейтілген

Ғылыми ойлар дәлдігі

ЖОО-да Қозыбаев университетінің 85 жылдығына арналған халықаралық ғылыми-практикалық конференцияда қазіргі әлемдегі жаратылыстану және техникалық ғылымдардың даму тенденциялары талқыланды. Кездесуге Қазақстан, Ресей, Өзбекстан қатысушылары өзекті баяндамалар мен қызықты ғылыми әзірлемелер және 123 ғылыми мақалалар ұсынды.

«Үш жыл ішінде біздің ғалымдар 265 млн. теңге сомасына 10-ға жуық грант ұтып алды. Зерттеудің маңызды бағыттарының бірі-бөлшектерді қалпына келтіру.. лазерлік-плазмалық бүрку, модификацияланған лак-бояу жабындарын әзірлеу, ГАЖ- технологияларды және спутниктік телеметрияны пайдалана отырып, сирек кездесетін құс түрлерінің популяциясының жай- күйін және күміс бұлттарды зерттеу т.б.», - деп Академиялық мәселелер жөніндегі Басқарма мүшесі Рената Апергенова атап өтті .

Қазақстан Ұлттық Жаратылыстану ғылымдары академиясының корреспондент-мүшесі, біздің ЖОО физика кафедрасының профессоры Андрей Солодовник және доцент Павел Леонтьевпен ақпараттық өрістің табиғаты туралы бірлескен инновациялық баяндама жасады: «Сфералық өрістер М.Қозыбаев атындағы СҚУ АЗО зерттеулеріндегі табиғи процестердің факторлары ретінде».

Омбы МТУ профессоры Андрей Попов ұсақ фрезерлермен жұмыс істеуге арналған шпиндель торабының дизайны туралы ақпаратпен бөлісті. Пленарлық отырыстан кейін конференция жұмысы әртүрлі ғылыми бағыттар бойынша секцияларда жалғасын тапты.