Кадрлардың теоретизациясы мәселесін шешеміз

Қозыбаев университетінің түлектері мен жұмыс берушілер форумы. Экономиканың әртүрлі секторларының 40-тан астам өкілі: ауыл шаруашылығынан білім беру саласына дейін. Өңірдегі ірі агроқұрылымдардың, өңдеу кәсіпорындарының, зауыттардың, банктердің, мектептердің басшылары. Осындай жоғары деңгейде ЖОО алғаш рет стейкхолдерлермен және бизнес қоғамдастықпен диалог алаңын құруда.

Шешілетін негізгі мәселелер: білім алушылардың өндірістік практикадан тиімді өтуі, ғылым саласындағы өзара іс-қимыл, еңбек нарығының сұраныстарына негізделген білім беру бағдарламаларындағы өзгерістер.

Әріптестер алдында сөйлеген сөзінде Басқарма Төрағасы-Ректор Ерлан Шұланов жұмыс берушілерді ЖОО-ның ғылыми зерттеулерін коммерцияландыру жобаларына қатысуға және іске асырылатын нақты өндірістік міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін өз идеяларын ұсынуға шақырды.

Сондай-ақ, ол жоғары мектепте оқытудың теоретизация мәселелерін, өндіріске қажетті ББ-ға енгізу арқылы шешуге болатындығын атап өтті. "Соның арқасында  біз: теориялық блокты алып тастап, бизнеске қажет тұстарды қосамыз. Бұл кәсіпорында орнатылған заманауи жабдықпен жұмыс істеу; жұмыс берушіге қажетті тұстарды тереңірек зерттеу және т.б.",- деді ректор Ерлан Шұланов.

Университет студенттерді оқыту кезінде, жұмысқа орналасу мәселесін талқылауға дайын, өйткені бүгінде бұл еңбек нарығының жаңа сатысы. Сондай-ақ, жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес тәжірибені реттеу (мысалы, егін жинау немесе егу науқаны кезінде).

Студенттердің тәжірибеге көбірек көңіл бөлу бағытында қандай жұмыстар атқарылуда?

1. ЖОО-да сертификаттау орталықтары ашылды. Мысалы, 1С-орталық болашақ бухгалтерлерге оқу ордамызды аяқтап, 1С-бағдарламаны игергенін растайтын түпнұсқа сертификатты тегін алуға мүмкіндік береді.

2. Жұмысшы мамандығын алу. 10 жылдан астам уақыт бойы техникалық және ауылшаруашылық бағыттарының студенттері оқу кезінде жұмысшы мамандығын алуға мүмкіндік алды. Яғни, технологтар аспазшы, ал инженерлер слесарь-жөндеуші немесе фрезерші ретінде біліктілікке ие болады.

3. Жұмыс берушілерден брендтелген аудиторияларды ашу. Бұл студенттердің компания туралы білімін кеңейтеді және бірлескен жобалар алаңына айналады.

4. 60-тан астам жұмыс беруші академиялық Комитетке кіреді және ББ әзірлеуге қатысады.

5. 28 жұмыс беруші факультеттердегі аттестаттау комиссияларына қосыла отырып, студенттердің емтихандарын қабылдауға қатысады.

6. 20-дан астам жұмыс беруші қонақ дәріскер ретінде сабақ береді.

7. Жұмыс берушілердің атаулы стипендиялары құрылды.

8. Студенттер практикасының көлемі қайта қаралды. Бүгінде ол оқу бағдарламасының 20% алады. Тәжірибе үшін бағаларды жұмыс берушінің өзі қояды.

9. ЖОО-да халықаралық IT-мектеп ашылды, ол оқу кезінде нарыққа шығатын халықаралық сертификат алуға мүмкіндік береді.

10. Қолданбалы бакалавриат ашылды. Бұл пилоттық жоба. ҚР-ның бірнеше жоғары оқу орындары ғана квота алды. Мұнда тек "Агрономия" бағдарламасы бойынша ақылы оқыту бар. 2-2,5 жыл ішінде жоғары білім алуға мүмкіндік береді.

11. Бейіндік бір жылдық магистратура. Жоба тек СҚО үшін (ағылшын тілі жоқ, жұмыс орнында оқу уақытының 50% алады).

Кездесудің қорытындысы университеттің Индустриялық Кеңесін құру болмақ, оған жұмыс берушілер мен Түлектер қауымдастығының мүшелері кіреді. Барлық жоспарлар өзара әрекеттесу жолында жұмысын жалғастыратын болады.