Білім деңгейін арттыру – бүгінгі күннің талабы

«Қазақстан халқы Ассамблеясының» кафедрасы қазақ тілін оқыту, психология және еріктілік бағыттары бойынша онлайн форматта 3 білім беру экспресс-курсын ұйымдастырды. Курста мектеп оқушылары, «Жас Ұлан» Республикалық бірыңғай балалар мен жасөспірімдер ұйымының мүшелері, колледж оқушылары, Қозыбаев университеті, Astana IT University, Оңтүстік Қазақстан университетінің студенттері мен оқытушылары, ҚХА барлық құрылымдық буындарының қызметкерлері, жастар ресурстық орталықтарының, әкімдіктер мен ҮЕҰ қызметкерлері, ресейлік ғалымдар да қатысты. Жалпы шарада 145 қатысушы болды.

Бірінші болып 12 сағаттық «Жеделдетілген қазақ тілі» экспресс-курсы өтті. Оны «Практикалық қазақ тілі» кафедрасының меңгерушісі Татьяна Ахметова өткізді. Сабақ барысында тілді тез, өз бетінше үйренудің негізгі шарттары айтылды. Тыңдаушылар 7 грамматикалық ережені және әрбір адам білуі қажет қарапайым сөйлеу амалдарын анықтады. Материалды зерделеу мәдениеттану аспектісі арқылы жүзеге асырылды, яғни, қатысушылар тілмен қатар, қазақ менталитетінің ерекшеліктерімен, салт-дәстүрлерімен танысты.

Екінші 6 сағаттық экспресс-курс «Психологиялық айкидо» деп аталды. Айкидо– бұл жекпе-жектің жалғыз түрі, онда кенеттен шабуыл жасайтын мінез-құлық формалары жоқ. Қарсыласыңызға нақты еш ауырпалықсыз ойыңызды жеткізу. Яғни, курс тыңдаушылары әлеуметтік өмірдегі жанжалды жағдайларды шешу үшін  бұл әдісті үйренді.

Сабақтар екі кезеңде өткізілді. Біріншісі, 26 қаңтарда конфликтологияның теориялық мәселелері қарастырылды: бұл не, қақтығыстардың қандай түрлері бар және олармен қалай күресуге болады? 28 қаңтарда қатысушылар нақты мысалдармен жағымсыз жағдайларды шешуді және олардан тез арада шығуды үйренді. «Студенттер агрессивті мінез-құлық танытқанға дейін кез-келген жолмен өз мақсаттарына жетуге дайын. Мұндай психо-профилактикалық іс-шаралар оларды өз іс-әрекеттерін бақылауға, сындарлы шешімдер қабылдауға және жанжалды жағдайлардың алдын алуға үйрете алады», - дейді Қозыбаев университетінің психологиялық қызметінің жетекшісі, оқытушы Павел Моисеев.

Іс-шара Astana IT University оқытушысы Богдан Петровтың «Қалай волонтер болуға болады?» атты 5 сағаттық курсымен аяқталды. Волонтерлік қызметтің негіздері, оның құқықтық нормалары мен Әдеп кодексі - қатысушылар ашқан тақырыптардың аз ғана бөлігі болды. Оларды айналасындағыларға тегін көмек көрсететін жастарды дамыту мен қолдау жөніндегі қазақстандық және халықаралық жобалар қызықтырды. Көптеген адамдар еріктілер мен олардың жұмысына қатысты жалған ақпаратпен танысты. Мұнда еріктілік пен қайырымдылық арасындағы байланыс, «ерікті болу» ұғымы, оның қандай қасиеттерге ие болуы керек, жас ұрпақты не үшін ынталандыру керек және тағы басқа тақырыптар талқыланды.

Қатысушылар өмірде пайдалы болатын көптеген жағымды эмоциялар мен білім алды. Шара соңында барлық үш экспресс-курстан өткен әрбір адамға сертификаттар табысталды.