Оқытуы қазақ тілінде емес мектеп оқушылары арасында қазақ тілінен олимпиада

«М.Қозыбаев атындағы СҚУ» КеАҚ «Практикалық қазақ тілі» кафедрасының ұйымдастыруымен 24.02.2022ж. күні оқытуы қазақ тілінде емес мектеп оқушылары арасында қазақ тілінен қашықтық олимпиада өткізілді. Олимпиадаға Солтүстік Қазақстан облысы мен Петропавл қаласының орта білім беретін мектептерінен 17 баладан өтінім түсті.

Олимпиада екі турдан тұрды:

І ТУР - жазбаша: берілген бірнеше тақырыптан біреуін таңдап алып, таңдаған тақырыбы бойынша эссе жазу (көлемі 1,5 – 2 бет, берілетін уақыт – 100 минут, қойылатын ең жоғары ұпай – 50). Қатысушылар эссені өзінің WhatsApp номеріне жіберілген ссылка ббойына Google документ платформасында орындады. Олимпиада қатысушыларына ұсынылатын эссе тақырыптарының мазмұны:10 – сыныпқа  рухани құндылықтар, бірлік, ынтымақ, тәуелсіздік туралы, 11 – сыныпқа тәуелсіздік,  бейбіт елдің батырлары,  бірлік, мамандық туралы.

ІІ ТУР – ауызша: қатысушы қазақша сөйлеу шеберлігі, өзіндік қабілетін жан-жақты танытуына негізделген 1 тапсырманы орындайды. Монолог құрастыру. Ұсынылған ұяшықтардан таңдаған тақырыбы бойынша өз көзқарасын білдіру (Берілетін уақыт – 5 минут, Қойылатын ең жоғары ұпай –50).Ұсынылған тақырыптар: 10 –  сынып: Отан, Елтаңба, Әнұран, Ту, Тәуелсіздік, ұлттық өнер, Нұрсұлтан қаласы, салт-дәстүр, еңбектену, мемлекеттік тіл, білім, отбасы, бейбітшілік, достар, мектеп;11 –  сынып:  ақын, жазушы, қоғам қайраткерлері,  Отан, Байқоңыр, ғарышкер, еңбекқорлық, қазақтың шығу тарихы, қазақ хандығы, қазақ тілі, Елбасы, Елтаңба, Әнұран, Ту, Тәуелсіздік интернет, мұғалім.

Олимпиада қорытындысы бойынша жеңімпаздар анықталып, олар дипломдар мен алғыс хаттарымен марапатталды. Оқытуы қазақ тілінде оқитын оқушылар екі түрлі талап бойынша бағаланды (қазақ және өзге ұлт өкілдері)

Олимпиаданың қорытындысы бойынша төмендегідей орындар беру  ұсынылды:

11 –  сынып бойынша (орыс мектебінде оқитын қазақ балалары)

I  орын  –   Жанибекова Ельнара  (мұғалімі – Можганова Нүрикамал Тлектесовна, «Мағжан Жұмабаев атындағы  ІТ мектеп-лицей» КММ);

II  орын – Аблаева Даяна (мұғалімі – Самаева Акку Шариповна,  «И.П.Шухов атындағы Преснов жалпы орта білім беретін мектеп-гимназиясы» Жамбыл ауд.);

III орын – Оспанова Жанна (мұғалімі – Кулмаканова Марьяш Капаровна, «Дарын» мектеп-лицейі» ҚММ);

11 –  сынып бойынша (өзге ұлт өкілдері)

I орын – Еременко Павел (мұғалімі – Каскеева Әсемгүл Сейпиевна, «БЭСТ» гимназиясы);

II орын – Эдуарда Унру  (мұғалімі – Калиева Айнұр Молдашевна, НИШ ХБН);

II орын – Валенцева Елизавета (мұғалімі Төлегенова Айгүл Сұрағанқызы, «Бірінші қалалық жалпы білім беретін ІТ-лицей» КММ);

III орын – Щелокова Анастасия (мұғалімі Абилева Манар Серикпаевна, «Мұрат Айтхожин атындағы №1 орта мектеп»КММ);

III орын – Туницкая Анна  (мұғалімі – Махмутова Салтанат Сабыровна, ЛОРД  дарынды  балалар  үшін мамандандырылған  облыстық  мектеп-лицей- интернаты);

III орын – Богинич Криситина (мұғалімі – Суфиянова Венера Абдрахмановна, КГУ «Школа-детский сад №26»);

10 –  сынып бойынша (орыс мектебінде оқитын қазақ балалары)

І орын - жоқ;

ІІ орын – Эюбова Мадина (мұғалімі Мендекеева Айтолқын Жұматаевна, Қызылжарауданы. Налобино орта мектебі)

ІІІ орын –  Лобова Полина (мұғалімі Исаева Айтжан Хайрулловна, «№9 орта мектеп» КММ

Петропавл қ.

ІІІ орын –  Чернилевская София (НИШ ХБНПетропавл қ.)

ІІІ орын –  Кондракова Анжелика(мұғалімі  Мукушева Ғазиза Досмағамбетовна, 10 ОМ Петропавл қ.)

10–  сынып бойынша (өзге ұлт өкілдері)

І орын – Амангельды Рауан (мұғалімі Суфиянова Венера Абдрахмановна, КГУ «Школа-детский сад №26»Петропавл қ.)

ІІ орын – Исмагулова Карина (мұғалімі Мухамеджанова Дана Алибековна, «Академик Евней Арыстанұлы Бөкетов атындағы мектеп-гимназия» КММ-сі Шал ақын ауд.)

ІІІ орын – Акпанбаева Диана (мұғалімі Мухаметжанова Гульзат Негметжановна, «Бірінші гимназия» ММ Петропавл қ.)

ІІІ орын – Рахметова Карина (мұғалімі Можганова Нүрикамал Тлектесовна, «Мағжан Жұмабаев атындағы  ІТ мектеп-лицей» КММ Петропавл қ.)

ІІІ орын –  Каирбекова Алсу (мұғалімі Чаукерова Айнаш Айтахметовна, «Дарын» мектеп-лицейі» ҚММ Петропавл қ.)