«Педагогикалық айтыс - 2022» атты университеттік олимпиада

2022 жылдың 14 сәуірінде «Педагогика және психология» кафедрасының ұйымдастыруымен 2-ші курс  студенттері арасында «Педагогикалық айтыс-2022» университеттік олимпиадасы өткізілді.

Олимпиаданың мақсаты - жаңартылған білім беру жағдайында болашақ педагог тұлғасының кәсіби өзін-өзі анықтау деңгейін қалыптастыру.

Олимпиадаға “Педагогика” курсын меңгеріп жатқан педагогикалық мамандық студенттері қатысты

Олимпиада мазмұнына келесі сайыстар енгізілді:

1-ші кезең. «Ғабит Мүсірепов - қазақ әдебиетінің жарқын жұлдызы» атты сайыста келесі дәйексөздердің біреуін таңдап, эссе жазу:

«Ана тілін ұмытқан адам өз халқының өткенінен де, болашағынан да қол үзеді...» (Ғ.Мүсірепов)

«Сөз қасиеті – көркемдігінде, ой қасиеті – шындығында» (Ғ.Мүсірепов)

«Өзі таза адам өзгеге күйе жаға алмайды. Күйе жағу үшін өзінеде күйе болу керек»  (Ғ.Мүсірепов)

Сайыстың мақсаты - студенттердің әдеби және эстетикалық ой-өрісін байыту, адамгершілік идеалдар мен эстетикалық талғамдарды қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерді дамыту, Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығы үлгісінде қазақстандық патриотизмді тәрбиелеу.

Эссе жазудан 95-100 ұпай аралығында жинаған студенттер өтіп, келесі командалар құралды:

1. «Қанаттылар»  командасы (ПМНО-20к, ДФ-20к, ДОВ-20к): Жәмшит Ұлту, Хойшыбай Ақтолқын, Сапарғали Сандуғаш, Токсанова Маржан, Өмірсеитқызы Күмісай

2. «Ренессанс» командасы (И(о)-20к): Ботина Гульдана, Букешова Айсана, Елжасова Дильназ, Мырзабаева Ханзада, Хайрболды Дилназ, Дүйсенбай Сарыхан

3. «Супер педагогтар» командасы (КЯЛ-20к): Жұмахан Ерлан, Әскер Назым, Тоқанова Аружан, Сәкен Аружан, Нұржанова Қарақат

4. «Жаңашыл педагогтар» командасы (ХБ-20к, Б(о)-20к): Сапарбаева Диёра, Курмашева Аманда, Ақберді Сымбат, Әділ Құралай, Сілеусінова Нұрсәуле.

5. «All in us» командасы (ИЯ-20к): Көбей Нұржайна, Төреханова Айбибі, Қуаныш Аружан, Жолдасбай Мәншүк, Сагидулла Айман

6. «Жарқыраған жұлдыздар» командасы (МО-20к, ППС-20к): Каиржанов Куаныш, Шаримова Акнур, Шаукерова Даяна, Әмірбай Нұршат, Серік Ділназ

7. «Көрінбейтін қаһарман» командасы (МФ-20к, ФИ-20к): Бөлекбаева Гүлназ, Нуршин Аружан, Касымова Аида, Сұлтан Арайлым, Ақмырза Закеш.

Педагогикалық олимпиаданың II кезеңінде командалар екі тапсырма орындады:

1.         «Менің педагогикалық ерекшелігім» топтық визиттік карточкасы.

Мақсаты: өз тобыңызды таныстыру (команда атауы, факультет (институт), мамандықтар).

2.         «Педагогикалық театр» шығармашылық сайысы.

Аталған сайыстың мақсаты адам өміріндегі тәрбиенің маңыздылығын театрландыру құралдарымен дәлелдеу. Команда белгілі ертегі, өсиет, әңгіме, мақал-мәтелдердің сахнасын дайындап, оны тәрбиелік мағынасына баса назар аудара отырып таныстыруы тиіс.

Олимпиаданың екінші кезеңіне өткен барлық студенттер қатысушы сертификаттарына ие болды.

Олимпиада қорытындысы бойынша келесі командалар марапатталынды:

1 орын: «Жаңашыл педагогтар» (ХБ-20к)

2 орын: «Супер педагогтар» (КЯЛ-20к); «Ренессанс» (И(о)-20к)

3 орын: «Жарқыраған жұлдыздар» (ПФ, ППС-20к, МО-20к); «Көрінбейтін қаһарман» (МФ-20к, ФИ-20к); «All in us» (ИЯ-20к)

«Уақыт рухында» номинациясына «Қанаттылар» (ПФ, ПМНО-20к, ДФ-20к, ДОВ-20к) тобына иеленді.