Ғылыми сессия

2022 жылдың 19-22 сәуірінде Кеңес Президиумы Пермь мемлекеттік гуманитарлық-педагогикалық университетімен, П.И. Чайковский атындағы Мәскеу мемлекеттік консерваториясымен бірлесіп, М. П. Мусоргский атындағы Орал мемлекеттік консерваториясы және Орал арнайы музыка мектебі/колледжінің базасында Музыкалық білім беру тарихы мәселелері жөніндегі ғылыми кеңестің VIII сессиясы өтті. Бұл халықаралық жобаның жетекшісі-ПГМПУ профессоры В. И. Адищев. Ғылыми кеңестің 52 мүшесі, оның ішінде Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университетінің "Музыкалық пәндер" кафедрасының профессоры, п.ғ. к.-Колесникова Галина Афанасьевна Музыкалық білім беру тарихы мәселелері жөніндегі ғылыми кеңестің VIII сессиясының пленарлық отырысында сөз сөйледі. "Музыкалық білім беру тарихы: жаңа зерттеулер" жобасында ол 2010 жылдан бері жұмыс істейді, зерттеу нәтижелері бойынша сессиялардың материалдар жинағында 6 ғылыми мақала жарияланды. Ғылыми сессияда Мәскеу, Санкт-Петербург, Пермь, Екатеринбург, Новосибирск, Қазан, Воронеж, Орынбор, Ресейдің басқа қалаларынан, сондай-ақ Қазақстан, Германия және Қытайдан келген 70-тен астам ғалымдар мен музыка қайраткерлері баяндама жасады. VIII сессияның басты тақырыбы дарынды балаларға арналған арнайы музыкалық мектептердің құрылу тарихы мен даму перспективаларын зерттеу нәтижелерін талқылау және "Музыкалық білім беру тарихы: жаңа зерттеулер"дәстүрлі ғылыми семинарын өткізу болды. Дарынды балаларға арналған арнаулы музыка мектептері, музыкалық-эстетикалық бейіндегі өнер мектептері-бұл әртүрлі елдерде бар, оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруда өзіне тән ерекшеліктері бар, практикалық жұмыста бай тәжірибе жинақтаған, әртүрлі орындаушылық мектептердің педагог-музыканттарының білімін синтездейтін бірегей оқу орындары.Бұл ауқымды жоба Музыкалық білім беру тарихының әртүрлі бағыттарын – әртүрлі типтегі оқу орындарының қызметін зерттеуді, Музыкалық білім беру педагогикасының көрнекті қайраткерлерінің тәжірибесін зерттеу мен жалпылауды, Музыкалық білім беру мәселелерін анықтау мен шешуді қамтиды.

Кафедра МД