Кішірейтілген

Ахмет Байтұрсыновтың 150 жылдық мерейтойын атап өту аясында «Ұлы даланың ұлы тұлғалары» тақырыбында эссе байқауы

М.Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университеті Тіл және әдебиет институты   «Практикалық қазақ тілі» кафедрасының ұйымдастыруымен  2021 жылдың  8-25 қазаны аралығында  Ұлт көсемі Ахмет Байтұрсыновтың  150 жылдық мерейтойын атап өту аясында  «Ұлы даланың ұлы тұлғалары» тақырыбында эссе байқауы   өткізілді.

Эссе байқауын өткізудің мақсаты – орта арнаулы оқу орындары, орта мектеп оқушыларын, ЖОО білім алушыларын Отанды сүюге, өз елін, тарихын  білуге  ынталандыру; сонымен қатар жастардың  бойында  ұлттық  сананы оята отырып, олардың туған халқына деген құрмет, сүйіспеншілік, мақтаныш сезімін елдің егемендігі мен тәуелсіздігін алу жолында қажырлы еңбек еткен ұлы тұлға, Ұлт көсемі Ахмет Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығын дәріптеу, сол арқылы ұлттық рухты сіңіру. Шараға қала мектептерінің 11-сынып оқушылары, жоғары және орта арнаулы оқу орындарының І курс студенттерін қатыстыру мақсатында ережесі жолданды.

Қатысушылардың жұмысын  2022 жылдың 25 қазанына дейін қабылданды. Талапқа сәйкес облыстың барлық орта білім беру мекемелерінен келіп түскен жұмыстардың саны – 75.

Барлық жұмыстардың ішінен Жук Юлия, Нетесова Кристина, Ермолаева Анна деген білім алушылардың жұмысын атап айтқан жөн. Аталған оқушылар өз жұмыстарында ұсынылған тақырыпты жан-жақты зерделеп, өз пайымдауларын баяндауға тырысқан.

Жұмыстарды тексеру қорытындысы бойынша Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы Крещенка орта мектебінің 11сынып оқушысы  Жук Юлия – І дәрежелі дипломмен, Петропавл қ. №8 орта жалпы білім беретін эстетикалық тәрбие мектеп-кешенінің 11-сынып оқушысы Нетесова Кристина және Петропавл қ. №23 орта мектептің 11 «Б» сынып оқушысы Ермолаева Анна, Петропавл қ. Ғ.Мүсірепов атындағы № 43 орта мектетің 11 сынып оқушысы Полотова Ақмарал – ІІ дәрежелі дипломмен, Ғ.Мүсірепов ауданы, Ковыльный орта мектебінің 11 сынып оқушысы Колбасин Андрей, М.Жұмабаев ауданы Ұзынкөл орта мектебінің 11 сынып оқушысы Пилюгина Надежда, Петропавл қ. № 5 орта мектептің 11-сынып оқушысы Серова Полина – ІІІ дәрежелі дипломмен марапатталды. Сондай-ақ, орыс мектебінде оқитын ұлты қазақ оқушыларының жұмысы төмендегідей қорытындыланды: Петропавл қ. БЭСТ» гимназиясының 11 – сынып оқушысы Сарсекеева Дана – І дәрежелі диломмен, Шал ақын ауданы Академик Е.Бөкетов атындағы мектеп-гимназиясының 11 орыс сынып оқушысы Исмагулова Карина – ІІ дәрежелі дипломмен, Ғ.Мүсірепов атындағы ауданы Новоишим селосы  №1 Новоишим орта мектебінің 11 сынып оқушысы Тансықбаева Дарина, М.Жұмабаев ауданы Булаево қаласы №2 Булаево орта мектебінің 11 сынып оқушысы Жұмай Ерсін – ІІІ дәрежелі дипломмен марапатталды.

Жеңімпаз оқушыларға алдағы уақытта да биік жетістіктерге жетуді тілей отыра, олардың пән мұғалімдеріне қазақ тілін дамытудағы орасан еңбектері үшін алғыс білдіреміз.