САПА АПТАЛЫҒЫ

07.11.22 ЖОО-да сапа апталығының іс-шаралары шеңберінде ме-19 және МЕ-20 топтарының "Менеджмент" ББ студенттері "зияткерлік меншік нарығы" тақырыбында "Инновациялық менеджмент"пәні бойынша аға оқытушы Т.п. Ковшованың ашық сабағына белсенді қатысты.

Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетінің базасында құрылған "Су ғылыми-технологиялық орталығы" ЖШС мысалында. М. Қозыбаева 2016 жылы сапа апталығының тақырыбы ашылды: "жоғары мектеп тәжірибесін тарату".

Студенттерге зияткерлік меншік мәселелері бойынша ҚР заңнамасындағы өзгерістер туралы материалдар ұсынылды, Патенттану бойынша нұсқаулық ұсынылды, көрсетілді:

— Пайдалы модельге Патент-су айдындарын хлорелланың концентрацияланған суспензиясымен оңалту және тазарту тәсілі;

— Өнертабысқа Патент-биомасса алу үшін мамандандырылған бір жасушалы жасыл балдырлардың планктондық штаммы Chlorella Vulgaris SKO;

- "Су ғылыми-технологиялық орталығы" ЖШС-ні ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттеу туралы куәлік,

- Микробалдырлар штаммының сақталуы туралы куәлік - Chlorella vulgaris SKO A RKM-0870.

Жасыл микробалдыр — хлорелла, "судың ғылыми-технологиялық орталығы" ЖШС-нің СҚО-дағы су айдындарын тазарту жөніндегі жұмысы, сондай-ақ оның "Қызылжар су" ЖШС-мен сарқынды су жинағышты биологиялық оңалту жөніндегі жұмысы туралы бейнематериалдар көрсетілді.

Содан кейін студенттер №5 ҚК 1 қабатында орналасқан "Су ғылыми-технологиялық орталығы" ЖШС зертханалық кешеніне экскурсиямен барды. Толық экскурсияны патент авторлары жүргізді: и. в. Голодова, А. и. Рейбандт, Н. В. Васильев.

Кафедра ФиМ