Солтүстік Қазақстанның далаларын зерттеу экспедициясы

Қозыбаев университетінің ғалымдары Солтүстік Қазақстанның қосалқы далаларын зерттеу бойынша халықаралық ғылыми экспедицияға қатысты. СҚО Уәлиханов ауданына ғылыми-зерттеу сапары Өзбекстан мен Ресейден келген әріптестермен (М.Ұлықбек атындағы Ұлттық университет және К.А. Тимирязев атындағы Мәскеу мемлекеттік ауылшаруашылық академиясы) бірлесіп жүзеге асырылды.

«Біз Солтүстік Қазақстанның ландшафтарын зерттеуге арналған экспедицияға қатыстық. Топырақ, өсімдік жамылғысы, егістік жерлер табиғи күйіне оралғаннан кейін далалардың қалпына келтіру өзгерістері зерттелді. Бұл халықаралық ғылыми ынтымақтастықтың арқасында. Мұндай экспедициялар ауыл шаруашылығының топырақ жамылғысының өзгеруіне әсерін түсінуге мүмкіндік береді»,  дейді К.А. Тимирязев атындағы Мәскеу ауыл шаруашылық академиясының доценті Николай Минаев.

Экспедиция орны ретінде СҚО таңдалды және ландшафттық  ауылшаруашылық құндылығы бар бірегей табиғи объектілердің үйлесімімен сондай-ақ, тың кезеңдегі негізсіз ауыл шаруашылығы жұмыстарының салдарынан бұзылған. Сонымен қатар, өсімдіктер қауымдастығы зерттеліп, зоогеографиялық бақылаулар жүргізілді.

«Н.Назарбаев Қорының қолдауымен 21-26 маусым аралығында халықаралық ғылыми экспедиция өткізді. Осы уақыт ішінде әртүрлі топырақтар зерттеліп, төселді, бұл бізге өткен ғасырдың 80-ші жылдарының аяғы мен 90-шы жылдардың басынан бастап болған ауқымды өзгерістерді бағалауға мүмкіндік берді. Сол кезеңнен бастап мұндай ірі ғылыми зерттеулер болған жоқ», – дейді МЖҒФ деканы Сергей Пашков.

Бұл халықаралық жоба ғылыми байланыстарды нығайтуға, еліміздегі табиғатты қорғау шараларын кеңінен насихаттауға, экспедиция мүшелері дайындаған ғылыми басылымдардың саны мен сапасын арттыруға септігін тигізеді.