ӨМІРДІ ҚҰТҚАРУ СІЗДІҢ ҚОЛЫҢЫЗДА

Тыныс алуды немесе жүрек соғуын тоқтату, кез - келген аурудың кенеттен өткір шабуылы, улану – осы және басқа да төтенше жағдайларда дәрігерге дейінгі Алғашқы көмек қажет.

Зардап шеккен адамға алғашқы көмек медициналық білімі жоқ кез-келген адамға қажет және көрсетілуі мүмкін.   Дәрігерге дейінгі көмек-бұл адамның өмірін сақтауға бағытталған шұғыл шаралар кешені.

Бүгінгі таңда қауіпсіздік мәселесі өте маңызды.

М.Қозыбаев атындағы СҚУ КЕАҚ медицина факультетіне Петропавл қаласының"Смағұл Сәдуақасұлы атындағы №2 орта мектебі" КММ 9 "А" сыныбының тәлімгерлері мен оқушылары Карина Старожилова мен Доминика Шамсутдинова "өмірді құтқару: биология және өмірбаяны"деп аталатын ғылыми жоба үшін консультативтік көмекке жүгінді.

Медицина факультетінің басшылығы сананың болмауы, инсульт, күйік, аяқ-қолдардың сынуы мен дислокациясы, жәндіктердің шағуы, суға бату, қан кетуді тоқтату сияқты өмірге қауіп төндіретін жағдайларда дәрігерге дейінгі Алғашқы көмек көрсету бойынша шеберлік сабағын ынтамен қарсы алды және өткізді.

Фарм 21 тобының медицина факультетінің және ВОП 23 интерн студенттері Укенова Айжан Жексембайқызы да белсенді қатысып, университетте оқу кезеңінде алған шұғыл көмектің практикалық дағдылары мен алгоритмдерін көрсетті. Сондай – ақ, мектеп оқушылары оқу – зертханалық кабинеттерде манекен-тренажерларда жаңа дағдыларды пысықтады. Өз жобалары үшін көлемді ақпарат алғаннан кейін жас ғалымдар болашақ дәрігерлердің жұмысынан шабыт алып, медицинаға қосқан үлестері туралы ойлады.

ujhjlОМ2