Денсаулыққа пайдалы печенье

Бальзамдық терек сығындысы бар печенье онкологиялық науқастардың қанының негізгі көрсеткіштерін қалыпқа келтіруге көмектеседі. Мұндай нәтижелерге біздің университеттің ғалымдары Владилен Поляков пен Дмитрий Мокшин қол жеткізді.

70 кг печеньенің эксперименттік бөлігін кондитерлік компания шығарды. Зерттеу 2022 жылы Облыстық онкодиспансермен бірлесіп жүргізілді. Сәулелік терапиядан өткен науқастар флавоноидтармен және бальзам терегінің бүршіктерінен бөлінген басқа да пайдалы заттармен байытылған печенье қабылдады. Нәтижесінде басқа бақылау тобымен салыстырғанда, науқастардың қан көрсеткіштері қалыпқа келді. Гемоглобин мен эритроциттер 7,5%ға, лейкоциттер 20%- ға өсті.

Зерттеушілердің айтуынша, бальзамдық терек сығындысының әлеуеті зор. Оның бактерияға қарсы, қабынуға қарсы, гепатопротекторлық және жараларды емдейтін қасиеттері бар. Медицинада ғана емес, ауыл шаруашылығында да қолдануға болады.