Дүниежүзілік қант диабетімен күрес күні

14 қарашада Дүниежүзілік қант диабетімен күрес күні атап өтіледі. Бүгінгі таңда бүкіл әлемде осы патологиямен ауыратын науқастардың саны 529 миллионнан асады. Бұл мәселенің өзектілігі мен медициналық-әлеуметтік маңыздылығын ескере отырып, ДДСҰ қант диабетін ХХІ ғасырдың эпидеті деп жариялады.

Мәселе Қазақстан үшін де өзекті болып қала береді.

Ашық есік күні аясында 13 қарашада 1 қалалық емхананың акт залында клиникалық пән кафедрасының доценттері Мадина Далбаевна Мырзабаеваның жетекшілігімен медицина факультетінің 4 курс білім алушыларымен бірге қант диабеті мектебі өткізілді.

Болашақ дәрігерлер санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізді ,аурулар туралы, оның қалай пайда болатыны және не қауіп төндіретіні туралы, ең бастысы, аурудың асқынуын болдырмау үшін ҚД-мен ауыратын науқастарға не істеу керек екенін түсіндірді.

Кездесу соңында студенттер қандағы глюкозаны өлшеу құралдарын қалай дұрыс қолдану керектігін көрсетті, ал пациенттер таңертеңгі көрсеткіштерін білді.