Профессор Зинаида Петровна Табакованың туыстарына көңіл айтамыз

2024 жылдың 18 қаңтарында профессор, филология ғылымдарының докторы Зинаида Петровна Табакова қайтыс болды. Ғалым 86 жаста еді, өмірінің жартысынан көбін Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университетінде жұмыс істеуге арнады.

Зинаида Табакова 1937 жылы 9 қазанда Қытайдағы эмиграция кезінде дүниеге келген. Кейін ата-анасымен бірге Қазақстанға көшіп келді.

1962 жылы «Орыс тілі және әдебиеті» мамандығы бойынша К.Д. Ушинский атындағы Петропавл педагогикалық институтын бітірген.

1971 жылдан бастап Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университетінің орыс тілі мен әдебиеті кафедрасында оқытушы болып жұмыс істей бастады.

1979 жылы «Функции предложно-падежной синтаксической формы «у + род.п. имени» в современном русском языке» тақырыбында кандидаттық диссертация қорғады. 1994 жылы «Структурно-семантические типы безглагольных предложений в современном русском языке» тақырыбында орыс тілі бойынша докторлық диссертациясын қорғады. 1986 жылы - КСРО Министрлер Кеңесі жанындағы ЖАК шешімімен доцент ғылыми атағы берілді.

1981 жылдан «Орыс тілі» кафедрасының меңгерушісі болып еңбек етті. Пәндер біріктірілгеннен кейін, 1997 жылдан 2015 жылға дейін «Орыс тілі мен әдебиеті» кафедрасының меңгерушісі болды.

1998 жылы «Тіл білімі» мамандығы бойынша профессор ғылыми атағы берілді.

Ғалым 300-ден астам ғылыми еңбектердің, атап айтқанда монографиялар, ғылыми-әдістемелік құралдар мен оқулықтардың авторы. Ол Қазақстан ғылымының дамуына зор үлес қосқан тұлға.

Зинаида Петровна көптеген грамоталармен, төсбелгілермен және алғыс хаттармен марапатталды. 2009 жылы ол Солтүстік Қазақстан облысының Құрметті азаматы атанды.

ҚР Ғылым және жоғары білім министрі Саясат Нұрбек көңілін білдірді:

Профессор, филология ғылымдарының докторы Зинаида Петровна Табакова қайтыс болды. Ол 86 жаста еді. 50 жылдан астам Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университетінде жұмыс істеді, 30 жылдай «Орыс тілі мен әдебиеті» кафедрасын басқарды. Ғалым 300-ден астам ғылыми еңбектердің, атап айтқанда монографиялар, ғылыми-әдістемелік құралдар мен оқулықтардың авторы. Ол ЖОО-да да, біздің елімізде де ғылымның дамуына зор үлес қосты. Зинаида Петровна көптеген грамоталармен, төсбелгілермен және алғыс хаттармен марапатталды. 2009 жылдан бастап Солтүстік Қазақстан облысының Құрметті азаматы атанды. Зинаида Табакованың туыстары мен жақындарына қайғырып көңіл айтамын!

М. Қозыбаев атындағы СҚУ Басқарма Төрағасы – Ректорының м. а. Рената Сейітқызы Апергеновa көңілін білдірді:

Зинаида Петровна бар ғұмырын мұғалімдік ісіне және ғылыми-тәжірибелік қызметке арнаған. Біз бәріміз оның студенттермен және әріптестерімен білімі мен тәжірибесімен тынымсыз бөліскеніне куә болдық. Профессор, филология ғылымдарының докторы Зинаида Петровна Солтүстік Қазақстан университетінің дамуына зор үлес қосқан. Зинаида Петровна көңілді, ынталы, жігерлі және күлімсіреген адам ретінде есімізде мәңгі қалады.

Сондай-ақ, 2002-2016 жж. М. Қозыбаев СҚМУ ректоры Оңдасын Байкенұлы Әшімов көңілін білдірді:

Зинаида Петровна көптеген жылдар бойы орыс тілі мен әдебиеті кафедрасының меңгерушісі, филология ғылымдарының докторы, профессор болып жұмыс істей отырып, еліміздің экономикасының көптеген салалары, әлеуметтік және мәдени салалары үшін мамандардың, ғылыми қызметкерлердің жас буынын даярлау мен тәрбиелеуге зор үлес қосты. Ол ашық, жанашыр, парасатты, әділ және адал адам болды. Университеттің Ғылыми кеңесінің белсенді мүшесі болды, оның пікірі университеттің даму перспективалары бойынша маңызды, стратегиялық шешімдер қабылдау кезінде әрқашан ескерілді. Бұл әсіресе еліміздегі білім беру жүйесін реформалау кезеңінде, СҚМУ-дағы бірлескен жұмысымыздың барысында маңызды болды. Зинаида Петровнаның арқасында Университетте орыс филологиясы саласында ғылыми мектеп құрылды және тиімді жұмыс істеп келеді. Оны университет қызметкерлері мен студенттері құрметтеп, жақсы көрді. Зинаида Петровнаның туыстары мен жақындарына, достары мен әріптестеріне көңіл айтамын.

1995 жылдан 2002 жылға дейін университет ректоры болып жұмыс істеген Ғалым Мұтанұлы Мұтанов та көңілін білдірді:

Көрнекті ғалым, педагог, ҚР Жоғары мектебі ұлттық академиясының корреспондент мүшесі, ҚР Жоғары мектебінің еңбек сіңірген қайраткері, филология ғылымдарының докторы, профессор Зинаида Петровнаның өмірден өткені отандық ғылым мен білім үшін орны толмас қайғы.

Зинаида Петровна бүкіл өмірін ғылыми-педагогикалық қызметке арнаған адам болды. Зинаида Петровна әрдайым белсенді азаматтық ұстанымын көрсете отырып, елдің өркендеуі үшін көп жұмыс істей отырып, қоғам арасында лайықты құрметке ие болды және артынан көптеген маңызды ғылыми зерттеулер мен өз ісінің ізбасарларын қалдырды. Сахнада сөйлегенде эрудициясымен, тақырыпты терең білумен ерекшеленетін; тыңдаушыларды өз білімімен баурап алатын, олардың ғылыми және тәжірибелік мәселелерге деген шынайы зерттеу қызығушылығын оятатын.

Зинаида Петровна ақылды, парасатты, мейірімді, басқалардың көңіл-күйіне сезімтал, ашық және көңілді адам ретінде есімде қалған. Ол өзінің кәсіби қызметіне деген сүйіспеншіліктің бейнесі, өз ісіне адал, жанқиярлықпен қызмет етудің үлгісі, нағыз Ғалым және нағыз Мұғалім ретінде есімде қала береді.

Әріптестері, туыстары және жақындарына қайғырып көңіл айтамын.

Зинаида Петровна зерттеу, ғылыми және білім беру қызметіне толы өмір сүрді. Оның мақалалары, кітаптары, монографиялары отандық ғылым тарихында жазылған. Біліп, сырласқандардың барлығы жарқын бейнесін мәңгіге естерінде сақтап қалады.

Университеттің барлық ұжымынан Зинаида Петровнаның туыстары мен жақындарына көңіл айтамыз!

20.01.2024