"Мәдениеттер диалогындағы фольклор мен әдебиет: қазіргі заманғы абайтанудың өзекті мәселелері"атты аймақтық ғылыми-практикалық конференция

СҚУ "Орыс тілі және әдебиеті" кафедрасында жұмыс істейтін "Қазіргі әдебиеттанудың өзекті мәселелері" студенттік ғылыми қоғамы. М. Қозыбаева жыл сайын "мәдениеттер диалогындағы фольклор және әдебиет"ғылыми-практикалық конференциясын өткізеді. Биылғы жылы конференция көрнекті ақын және ойшыл Абай Құнанбаевтың мұрасына арналды. Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университетінің ғылым күндері барысында 2024 жылғы 29 наурызда "мәдениеттер диалогындағы фольклор мен әдебиет: қазіргі заманғы абайтанудың өзекті мәселелері"атты өңірлік ғылыми-практикалық конференция ұйымдастырылды. "Қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев" атты баяндамамен филология ғылымдарының кандидаты, доцент, аға оқытушы Сабина Советовна Агибаева, конференцияны ұйымдастыру комитетінің төрағасы сөз сөйледі. Ол Абайдың философиялық-эстетикалық ойының өзіндік ерекшелігін, әлемдік әдебиет дәстүрлері тұрғысынан оның көркем шығармашылығының жаңашылдығын ашты. "Орыс тілі мен әдебиеті" мамандығының 1 курс студенті (РЛ-23) Маевская Диана абайтануды отандық және әлемдік әдебиеттану контекстіне енгізе отырып, "Абайдың шығармашылық мұрасын зерттеу" хабарламасымен сөз сөйледі. РЛ-23 тобының студенті Дарья Степаненко Александр Македонскийдің Низами Ганджеви мен Абайдың бейнесіне компаративті талдау жүргізді. Бірінші курс студенті Анастасия Романенко шығармашылық бағдарламаны – "қара сөздерден" қазақ тілінде "алтыншы сөздер" оқуды дайындады. Конференция жұмысына 3 және 4 курс студенттері, сондай-ақ қала және облыс мектептерінің орыс тілі мұғалімдері, тәжірибелі педагог-зерттеушілер, педагог-сарапшылар, педагог-модератор және жас педагог-тағылымдамашы қатысты. Олар баяндамалардың жоғары деңгейін атап өтті, "алтыншы сөздің" жан-жақты оқылуына тәнті болды, студенттік ғылыми қоғаммен бірлескен жұмыстың нәтижелілігін атап өтті, оқытушылар мен студенттерге жаңа жаңалықтар тіледі. Баяндамашылар мен мұғалімдерге "мәдениеттер диалогындағы фольклор мен әдебиет: қазіргі заманғы абайтанудың өзекті мәселелері"атты өңірлік ғылыми-практикалық конференцияға қатысушылардың атаулы сертификаттары табысталды.

06.04.2024