Топонимикадағы, фольклористикадағы және этномәдениеттанудағы әмбебап және жергілікті ерекшеліктер

ЖОО-да Петропавл, Алматы, Ыстамбұл, Элиста, Уфа және басқа қалалардың ғалымдары шекаралық кеңістіктегі топонимика, фольклористика және этномәдениеттанудағы әмбебап және жергілікті ерекшеліктерді талқылады. Халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция диалог алаңына айналды. Филологтар, фольклортанушылар, өлкетанушылар мен ономастика мамандары, ғылыми қауымға , Солтүстік Қазақстан мен Ресейдің шекаралас аймақтарының топонимикалық ландшафты саласындағы зерттеулерін, шекаралық аймақ топожүйесінің қалыптасу кезеңдерін (РФ Қорған, Түмен, Омбы облыстары және СҚО материалдары бойынша)  атады. Олар аймақтық сөздіктерді құрастыру және мәдениетаралық түсіністік пен толеранттылық жүйесін құру тәжірибесімен бөлісті.

«Бұл конференция гуманитарлық ғылымдардың маңызды және өзекті мәселесіне арналған: топонимика, фольклористика және этномәдениеттану бір-бірін толықтырады. Топонимика халық даналығымен, өлке туралы халықтық таным, этникалық дүниетанымның ерекшелігін жеткізеді. Трансшекаралық топонимикалық кеңістік – бұл әртүрлі қоғамдардың мәдениеттері мен құндылықтарының тоғысатын аймағы»,- деді Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ профессоры Гүлмира Мәдиева.

Айта кетейік, оқу ордамызда ономастика және топонимика саласындағы ғылыми зерттеулер көптен бері жүргізіліп келеді. Ал 2023 жылы ТжӘИ деканы ф.ғ.д., Елена Сабиеваның жетекшелігімен «Солтүстік Қазақстан мен РФ шекаралас аймақтарының топонимикалық ландшафтын кешенді зерттеу» ғылыми жобасын жүзеге асыру үшін ҚР ҒЖБМ грантын алды.