"Тілдер мен әдебиетті оқытудың теориялық және әдіснамалық аспектілерінің заманауи парадигмасы"тақырыбындағы ғылыми-практикалық конференция

2024 жылдың 23 сәуірінде "орыс тілі мен әдебиеті" кафедрасында "Орыс тілі мен әдебиеті" кафедрасының меңгерушісі, филология ғылымдарының кандидаты және орынбасары Леонтьева Анна Юрьевна, филология ғылымдарының кандидаты Мисяченко Светлана Викторовнаның төрағалығымен "тілдер мен әдебиетті оқытудың теориялық және әдіснамалық аспектілерінің заманауи парадигмасы" тақырыбында халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткізілді. Конференцияның қонағы секциялық баяндамаларды талқылауға белсенді қатысқан "Большемалышенка орта мектебі" КММ орыс тілі мен әдебиеті пәнінің жас мұғалімі Суханов Родион Сергеевич болды.
Секцияда 9 баяндама Жеке, 5 баяндама сырттай ұсынылды. Сұрақтар талқыланды:
- көркем шығарманы талдауға интермәтіндік көзқарас;
- лингвомәдениеттер мен тілдік өзара іс-қимылды компаративті зерттеу;
- тарихи-әдеби процесс және аймақтық әдебиеттану;
- оқу сауаттылығын қалыптастыру;
- орыс тілі мен әдебиетін оқытудағы заманауи технологиялар, оқу процесінде цифрландыру.
Студенттердің ғылыми жұмыстары конкурсқа 3 бағыт бойынша қатысты: 1. Қазіргі тіл білімінің өзекті мәселелері. 2. Қазіргі әдебиеттанудың өзекті мәселелері. 3. Тілдер мен әдебиетті оқытудың инновациялық технологиялары.
"Қазіргі тіл білімінің өзекті мәселелері"бағыты бойынша ғылыми байқаудың жеңімпаздары:
1 орын-орыс тілін оқытудағы заманауи цифрлық құралдар жобасының авторлары Горбатова Екатерина Александровна, РЛ-20 тобының студенті, Махмутов Әлихан Сейілханұлы, РЛ-20 тобының студенті, Сергеева Диана Александровна, РЛ-20 тобының студенті. Ғылыми жетекшісі-магистр, "Орыс тілі және әдебиеті" кафедрасының аға оқытушысы Киреева Елена Васильевна.
2 орын-цифрлық сторителлинг жобасының авторлары орыс тілі сабағында 5 сынып оқушыларының мотивациясын арттыру әдісі ретінде Кривощекова Юлия Александровна, РЛ-20 тобының студенті, Ротар Елена Владимировна, РЛ-20 тобының студенті, Соколова Вероника Витальевна, РЛ-20 тобының студенті. Ғылыми жетекшісі-магистр, "Орыс тілі және әдебиеті" кафедрасының аға оқытушысы Шипилова Юлия Валерьевна.
3 орын-қазақ топтарында орыс тілін оқытудағы инновациялық технологиялар жұмысының авторы: келешегі мен сын-қатерлері Сайранов Бауыржан Вячеславович, 6b01401 "дене шынықтыру және спорт" мамандығының 2 курс студенті (ФКС-22-2). М. Қозыбаева. Ғылыми жетекшісі-Альжанова Раушан Сайранқызы, т.Ғ. К., Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Академиясының профессоры.

"Қазіргі әдебиеттанудың өзекті мәселелері"бағыты бойынша ғылыми байқаудың жеңімпаздары:
1 орын-ХХ ғасырдағы қазақ ақындарының лирикасындағы Мәскеу бейнесінің авторы Сатина Нұрайым Нұржанқызы, 6В01702 "Орыс тілі мен әдебиеті" мамандығының 3 курс студенті (РЛ-21). Ғылыми жетекшісі-Леонтьева Анна Юрьевна, филология ғылымдарының кандидаты, доцент, "Орыс тілі мен әдебиеті" кафедрасының аға оқытушысы
2 орын-Н. М. Карамзиннің "Наталья, бояр қызы" романындағы готикалық әдебиет дәстүрінің авторы Тетерина Кристина Николаевна, 6в01702 "Орыс тілі мен әдебиеті" мамандығының 3 курс студенті (РЛ-21). Ғылыми жетекшісі-Леонтьева Анна Юрьевна, филология ғылымдарының кандидаты, доцент, "Орыс тілі мен әдебиеті" кафедрасының аға оқытушысы
3 орын - Сиқырлы үкім шығармасының авторы: фэнтези қаһармандары арасындағы моральдық құндылықтардың рөлі Файзуллаева Әйгерім Сайфуллақызы, "Сәулет"мамандығының 1 курс студенті, Қазақ агротехникалық зерттеу университеті. С. Сейфуллина, Астана. Ғылыми жетекшісі-Демесинова Ляля Мұратқызы, PhD докторы, Қазақ агротехникалық зерттеу университетінің аға оқытушысы. С. Сейфуллина, Астана.

"Тілдер мен әдебиетті оқытудың инновациялық технологиялары" бағыты бойынша Ғылыми конкурстың жеңімпаздары - "Қазіргі әдебиеттанудың өзекті мәселелері"СҒҚ мүшелері:
1 орын-жоғары сыныптарда әдебиет сабақтарында оқу сауаттылығын қалыптастыру әдістері жобасының авторлары Зарецкая Ирина Юрьевна, РЛ-20 тобының студенті, Қапас Диана Ерболқызы, РЛ-20 тобының студенті, Мандрыгин Станислав Александрович, РЛ-20 тобының студенті. Ғылыми жетекшісі-орыс филологиясының магистрі, "Орыс тілі мен әдебиеті" кафедрасының аға оқытушысы Анна Геннадьевна Колясина.
2 орын-орта буын әдебиет сабақтарында кіші жанрдағы шығармаларды зерттеудің құндылық-семантикалық аспектісі жобасының авторлары Кехян Карина Андраниковна, РЛ-20 тобының студенті, Непочатова Юлия Алексеевна, РЛ-20 тобының студенті, Ташланова Кристина Сергеевна, РЛ-20 тобының студенті. Ғылыми жетекшісі-орыс филологиясының магистрі, "Орыс тілі мен әдебиеті" кафедрасының аға оқытушысы Анна Геннадьевна Колясина.