"Шаңырақ" студенттік театры "Тарихи үн" спектаклінің алғашқы қойылымын ұсынды

Қазақ елінің қалыптасу тарихындағы жарқын кезеңдер "Шаңырақ" студенттік театрының шығармашылығында да өз бейнесін тапты. Осы аптада Қазақ хандығының 550 жылдығына арналған "Тарихи үн" қойылымы көрермендерге ұсынылды.

"Тарихи үн" сахналық көрінісінің негізінде Қожаберген жыраудың "Елімай" атты поэмасы жатыр. Ұлы аштық жылдары, "Жеті жарғы" заңы және Абылай ханның үш жүздің басын бір хандық етіп қосуы секілді қазақ жерінің өткенінің тағдыршешті кадрлары сахнада әртістермен сомдалды.

Студенттер спектакльде рөл алу үшін іріктеу сайысынан өтті. Хан рөлін сомдаған Оңғарбек Мұрсалбек сахнада ойнау, тіпті туған студенттік сахнада болса да оңай емес және кез келген адамға оңай беріле бермейді деп санайды.

Әртістердің ойынының кей жерлері әсерлі болғаны соншалық, тіпті көз жасын ұстап тұру қиын болды.

Сол кездерден жарты мыңжылдық өтті. Бірақ "Шаңырақ" театрының жас әртістері көрермендерді тарихқа үңілте алды. Спектакльді тамашалуға келген қонақтар ризашылық және патриоттық сезімдерге бөленіп кетті.

09.11.2015