ҚХА кафедрасы Халықаралық ана тілі күніне арналған шығарма оқу байқауы өткізілетіні туралы хабарлайды

Қазақстан халқы Ассамблеясы кафедрасы 2016 жылғы 2-19 ақпана аралығында Халықаралық ана тілі күніне арналған "Қазақстан халқы мәдениетінің ауызша таралу дәстүрлері" шығарма оқу байқауы өткізілетіні туралы хабарлайды.

Байқауға қатысу үшін М.Қозыбаев атындағы СҚМУ студенттері мен Петропавл қаласы ПҚЭК және ПГТК оқушылары шақырылады.

Байқауға қатысу үшін 2016 жылдың 12 ақпанына дейін ҚХА кафедрасына (114а/2) үлгі бойынша өтініш (Қосымша 1) ұсыну қажет.

Байқау келесі мақсаттарда өткізіледі:

• Қазақстанда тұрып жатқан этностардың ана тілдерін сақтау және дамыту;
  • халық ауыз әдеби шығармашылығымен терең таныстыру барысында жастардың бойында ана тілінің қадірін арттыру;
  • әртүрлі этникалық топтардың шығармашылық мұрасына назар аударту арқылы жастардың мәдени дүниетанымын кеңейту;
  • ата-бабаларының шығармашылық мұрасына тарту арқылы өзінің этникалық ділінің ерекшеліктері туралы түсінігін тереңдету;
  • әртүрлі этникалық топ өкілдерінің бойында ауыз әдебиеті тақырыптарының, сюжеттерінің ұқсастығы негізінде өздерінің қауымдастығы мен бірлігін түсінуін қалыптастыру;
  • жас ұрпақтың бойында өз этникалық тобының мәдениетіне ортақтық сезімін дамыту;
  • жастардың ана тілін меңгеру дағдыларын жетілдіруге уәждемелеудә және оларды ауыз әдебиеті әлеміне енгізу арқылы өз ойын білдіру дағдыларын қалыптастыру үшін шығармашылық жағдайлар жасау.

Тыңдауға халық ауыз шығармашылығының төмендегідей жанрлары қабылданады: қиссалар, думалар, ертегілер, хикаялар, поэмалар, аңыздар, эпостар, халықа әндерінің мәтіндері, частушкалар, мақалдар, мәтелдер, жаңылтпаштар, жұмбақтар, балладалар, дастандар және т.б.

Шығарманы ұлттық киімде орындау құпталады.

"Қазақстан халқы мәдениетінің ауызша таралу дәстүрлері" шығарма оқу байқауы туралы толық ақпаратпен Байқау туралы Ережеде таныса аласыз.

02.02.2016