Студенттік өзін-өзі басқару бастамасымен ЖОО-да «Жастар ортасында сыбайлас жемқорлыққа нөлдік төзімділікті тәрбиелеу» дөңгелек үстелі өткізілді

Ағымдағы жылдың 28 қазан күні студенттік өзін-өзі басқару бастамасымен ЖОО-да СҚО бойынша мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет агенттігі департаментінің бас маманы Айдарбеков С.О. және «Нұр Отан» партиясының «Болашақ» филиалы төрағасының бірінші орынбасары Зель А.В  қатысуымен «Жастар ортасында сыбайлас жемқорлыққа нөлдік төзімділікті тәрбиелеу» дөңгелек үстелі өткізілді.

Дөңгелек үстел мақсаты сыбайлас жемқорлық мәселелеріне, оның негативті болмысына, сонымен қатар, осы құбылысқа қарсы әрекет механизмдерін әзірлеуге студенттік қауымдастықтың назарын аудару болды. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет маманы, Айдарбеков С.О., өз баяндамасында осындай мазмұнды кездесулердің маңыздығын атап өтті және сыбайлас жемқорлық қызметі мәселенамасы бойынша өз көзқарасын білдірді. Айдарбеков С.О. сөзі бойынша: «Сыбайлас жемқорлық – бұл оған қарсы күресуді талап ететін адам жауыздығы. Бұл жауыздық әр адам өмірінде пайда болуы мүмкін, ешкім одан сақтандырылмаған. Студенттердің келешекте сақтанымпаз, тәрбиелі болып,  сыбайлас жемқорлық сияқты құбылысты кездестірмеулерін қалар едім». Дөңгелек үстел барысында конструктивті диалог жүргізілді. Қатысушылар қолданыстағы заңнамаға жаңа өзгерістерді енгізу, сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет бойынша қолданылатын шаралар маңыздылығын білдірді.

Ұйымдастырушылар дөңгелек үстел тақырыбын ашуға креативті және өзекті кірісті: іс-шара барысында бейнероликтер көрсетілді және қызықты баяндамалар оқылды, студенттер сәйкес мазмұнды сауалнамаларды толтырды. Осылайша, Тіл және әдебиет институты деканы, Петров Богдан, өз баяндамасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғаламдық қарсыласу нұсқасын белгіледі. Оның ойынша, сыбайлас жемқорлық ел дамуына қатер төндіреді, экономиканы, қоғам адамгершілігін жояды және бар ұлт өміріне қауіп тудырады. Сонымен бірге өзінің мазмұнды баяндамасын тәмамдап, Петров Б.: «Біз сатылатын әлемде өмір сүргіміз келмейді! Бұл қоғамдық жауыздықты біз бірлесе жеңе алатынымызға сенемін.  Еліміздің келешегін жарқын ету біздің қолымызда!», - деп, жас ұрпақтың әділетті әлемде өмір сүргісі келетінін айтты. Көтерілген сұрақтар дөңгелек үстел қатысушылары тарапынан жауап тапты. Дөңгелек үстел қонағы Айдарбеков С.О. іс-шара қатысушыларымен ашық диалог өткізгенін атап кету керек. Ол сыбайлас жемқорлық пайызы былтырғы жылмен салыстырғанда төмендегенін атады. Бұл позитивтік беталыстар көрсерткіштері болып табылады.

Дөңгелек үстел қорытындысында осындай кездесулерді және сыбайлас жемқорлықты ескерту бойынша жүйелі алдын алу іс-шараларын өткізу маңыздылығы атап өтілді.

Жұмабай Аяулым, студенттік өзін-өзі басқарудың баспасөз-хатшысы

Сабитова Айнар, студенттік ректор