Манаш Қозыбаевтың 85 жылдығына орай СҚМУ облыстың студенттік жастарымен естелік кездесулер өткізді

Биыл Қазақстан өз тәуелсіздігінің 25 жылдығын атап өтуде. Егемендік алу елге мемелекеттің өткенін объективті түрде зерттей алған ғалымдардың жаңа ерен жүйріктерін сыйлады. Оларды бастаған Манаш Қозыбаев болды. 2003 жылы оның есімі Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетіне берілді.  Содан бері тарихшы қызметін көпшілікке тарату, оның ғылыми мұрасына ұқыпты қарау оқу орнының басты міндеттерінің бірі болып табылады. Биыл академикке 85 жыл толар еді. Туған күні қарсаңында (16 желтоқсан) университет колледж студенттерімен естелік кездесулер өткізді.

Алғашқы кездесу қала колледждерінің оқытушылары мен студенттері жиналған Мағжан Жұмабаев атындағы гуманитарлық-педагогикалық колледжінің базасында өтті. Олардың басым көпшілігіне Манаш Қозыбаевтың есімі Қазақстан тарихы бойынша мектеп бағдарламасынан таныс. Онымен оқулықтар мен оқу құралдары, 900 астам ғылыми жарияланымдар жазылған.

Манаш Қабашұлы туралы деректі фильмімен танысып, студенттер академик туралы көбірек ақпарат ала алды. Сонымен қатар, қонақтарға ғалымның жұмыстары және ол туралы жазылған кітаптар көрмесі ұсынылды. Тарих, экономика және құқық факультетінің деканы, тарих ғылымдарының кандидаты Зауре Картова: «Болашақ тарихшылар тәрбиелеу мен даярлауда біз әрқашан Манаш Қозыбаевты үлгі ретінде келтіреміз», - дейді.

Жәлел Қизатов атындағы Есіл ауылшаруашылық колледжі университеттік делегациясының жұмыс сапарының келесі пункті болды. Осы кездесуге Тимирязев агротехникалық колледжінің студенттері де қатысты. Оларға, сондай-ақ, Манаш Қозыбаев өмір жолы туралы баяндады, және оларды ЖОО-ның қызметімен таныстырды.

Қорытынды кездесу 11 қараша күні Ленинград ауылшаруашылық колледжінде Ақжар ауданында өтті. Ал 18 қараша күні өтетін "Қозыбаев оқулары" жыл сайынғы халықаралық конференциясы Манаш Қозыбаев мерейтойын атап өтудің шешуші сәтіне айналады.

11.11.2016