Университетте «Қозыбаев оқулары-2016: Еуразия мәдени-өркениет үдерісінің заманауи тенденциялары» дәстүрлі ХҒТК-сы өтті

Адам ол туралы ұмытпаса тірі. Көрнекті ғалым және қоғам қайраткері Манаш Қозыбаев қазақстандық тарихта мәңгілікке қалмақ. 2003 жылы оның есімі Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетіне берілді. Ал бір жыл өте келе бірінші «Қозыбаев оқулары» өткізілді. 13 жыл бойы бұл іс-шара тарихшының туғандары мен достарын, оның шәкірттері мен серіктестерін бірге жинауда. Сондай-ақ, Қазақстан және Жақын шетел ғалымдары конференцияның тұрақты қатысушылары болып саналады.

Конференцияны дәстүр бойынша Манаш Қозыбаевтың мүсініне гүл шоқтарын қоюдан бастады. Кейін университеттің акт залында пленарлық отырыс өтті. Оны СҚМУ-дың ректоры, экономика ғылымдарының кандидаты Серік Өмірбаев ашты.

Құттықтау сөзімен облыс әкімі Ерік Сұлтановтың атынан оның орынбасары Анархан Дүйсенова сөз сөйледі. Ол көрнекті тарихшы мерейтойын Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 25 жылдығы қарсаңында мерекелейтінімізді атап өтті.

Анархан Дүйсенова білім беру жүйесіне қосқан үлесі үшін ЖОО-ның оқытушыларын құрмет грамоталарымен марапаттады.

СҚМУ оқытушы-профессорлық құрамының еңбегі Білім және ғылым Министрлігімен де жоғары бағаланды. «Білім беру жүйесінің құрметті жұмысшысы» және «Ыбырай Алтынсарин» төс белгілерін педагогтарға Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру департаменті директорының орынбасары, Манаш Қабашұлының оқушысы Гүлзат Көбенова табыстады.

Бұнымен марапаттау кезеңі біткен жоқ. «Қозыбаев оқулары» тарихында бірінші рет «Манаш Қозыбаев» медалі берілді. Онымен іс-шараның құрметті қонақтары және академиктің жұбайы Сара Қозыбаева марапатталды.

Университет мінбесінен қазақстандық ғылымның көрнекті кемеңгерлері Кенжеғали Сағадиев және Сағындық Сатыбалдин сөз сөйледі. Манаш Қабашұлымен оларды берік достық пен бірлескен жұмыс жылдары байланыстырды.

Университетіміздің ректорына Еуразиялық экономикалық академиясының академигі атағы берілуі конференцияның жақсы жаңалығына айналды. Бұны куәландыратын құжатты ректорға академияның президенті Сағындық Сатыбалдин табыстады.

Манаш Қабашұлының ел тәуелсіздігінің қалыптасуына қосқан үлесі өте зор. Ол егемендік туралы декларация, Конституция, Тілдер туралы заңының қабылдауына қатысты және әртүрлі үкіметтік комиссиясының құрамына кірді. Онымен Қазақстандағы тарихи сана қалыптасуының тұжырымдамасы әзірленді.

Конференция қатысушылары Манаш Қозыбаевтың тарихты кеңестік догматикасынсыз жаңадан қарастырып, белгісіз құжаттарды ашқанын және тарихи сананың жаңа тұжырымдамасын жасағанын атап өтті.  Ғалымның кәсіби қызметі тек отандастармен ғана емес, шетел әріптестерімен де сөзсіз мойындалды. Ал оның мұрағаты әлем тарихының дәулеті болып саналатын конференцияда атап өтілді.

Ғылыми-тәжірибелік конференция жұмысын 8 бағыт (гуманитарлық, техникалық, экономикалық, жаратылыстану және басқа ғылымдар) бойынша секциялық отырыстар жалғастырды.

21.11.2016