ҚХА кафедрасының қатысуымен «Ассамблея тарихы – ел тарихы – халық тарихы» аймақтық дөңгелек үстелі өтті

2016 жылдың 16 желтоқсан күні еліміз Тәуелсіздігінің 25 жылдығын атап өтеді.

2016 жылдың 21 қарашасында «Ұлы Дала Елі – Тәуелсіздіктің 25 негізі» 25 жұлдызды күні басталды.

2016 жылдың 26 қарашасында республикалық іс-шаралар аясында  «Қазақстан халқы ассамблеясы» және Солтүстік Қазақстан облыстық Қазақстан халқы ассамблеясы Достық үйі базасында «Ассамблея тарихы – ел тарихы – халық тарихы» аймақтық дөңгелек үстелін өткізді.

Дөңгелек үстелдің мақсаты – мемлекеттікті, Қазақстан халқының бірлігін нығайту және негізінде тәуелсіздік, тұрақтылық, бейбітшілік және келісімдік бар басты құндылықтар төңірегінде қоғамды топтастыру.

Дөңгелек үстел барысында Қазақстанда тұратын барлық этностар біріктірудің тарихи қажеттілігі неліктен пайда болғаны түсіндірілді, Қазақстан Тәуелсіздігі, еліміздің жетістіктері, Елбасы – ҚР Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаев, Қазақстан Халқы ассамблеясы алдына қойылған негізгі міндеттер туралы білім тереңдетілді.

Дөңгелек үстел жұмысына Солтүстік Қазақстан облыстық Қазақстан халқы ассамблеясының этномәдениеттік бірлестіктері өкілдері, студенттер, Петропавл қаласының колледждері мен мектеп оқушылары қатысты.

Дөңгелек үстел қатысушылары ҚХА, жеке этностық топтар, Солтүстік Қазақстан облыстық Қазақстан халқы ассамблеясының құрылу тарихы, этномәдениеттік бірлестіктердің қызметі туралы баяндады.

ТЭҚФ-нің Ю-14-1 тобының студенті Кангелдиев Нұржан қысқаша түрде Қазақстан оқиғаларының тарихи көрінісін ұсынды: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін.

Гривенная Людмила Александровна – «Қазақстан халқы ассамблеясы» кафедрасының меңгерушісі ҚХА-ның құрылу тарихы және оның бірегейлігі туралы баяндады.

Хасанова Диляра Габидулловна – «Турецкая культура» ҚБ төрағасының орынбасары Солтүстік Қазақстандық облыстық Қазақстан халқы ассамблеясын құру тарихы туралы айтты.

Татарлардың Солтүстік Қазақстанда қалай пайда болғаны және олардың аймақты дамытудағы рөлі туралы татар-башқұрт орталығының ардақты төрағасы Бикмухаметова Раиса Гарифовна сөз сөйледі.

Неміс халқының әйгілі өкілі Г. Бельгер туралы бірегей ақпаратты «Видергебурт» қоғамдық неміс орталығының оқытушысы Глухова Галина Александровна ұсынды. Қазақстанға жер аударып жіберілген немістер тағдыры және өз тағдыры туралы «Видергебурт» қоғамдық неміс орталығының бірінші төрағасы, гуманитарлық-техникалық колледж директоры Мерк Александр Андреевич баяндады.

Бұл іс-шара қатысушыларды облысымызда тұратын жеке этностардың тарихымен таныстырып, қазақ жеріне әртүрлі жағдайлармен келгендердің тағдырлары ортақтығын жете түсінуге мүмкіндік берді.

28.11.2016