ҚХА кафедрасында 1-3 курс студенттеріне арналған дәрістер өтті

2017 жылдың 24-25 қаңтарында ҚХА кафедрасында НВП-16к, Х(о)-15к, Т-14, Ж-14 топтарының 1-3 курс студенттеріне арналған мемлекеттік және орыс тілдерінде «Қазақстан халқының ділділігі»/ «Ментальность народа Казахстана» дәрістері өтті.

Кафедра қызметкерлері (ҚХА кафедрасының меңгерушісі Л. А. Гривенная және ҚХА кафедрасының маманы А. С. Қадырменова) Қазақстан халқының этносаралық келісімі мен бірлігін нығайту қажеттілігіне назар аударды. Дәріс барысында «ділділік» ұғымына және әртүрлі этникалық қауымдастықтардың алуан ділдік мақсаттарына назар аударылды. Философиялық және мәдениеттану әдебиетінде «ділділік» белгілі бір дәуірдегі, географиялық және әлеуметтік ортадағы адамдар қауымдастығының түсініктерінің, көзқарастарының, сезімдерінің жиынтығы ретінде ұғынылады.

«Ділділік» терминін алғаш рет 1906 жылы француз этнографы және әлеуметтанушысы Марсель Мосс "ой қалпы" ұғымының синонимы ретінде пайдаланған.

«Анналы» журналының негізін қалаушылар Л. Февр мен М. Блок бұл терминді «ұжымдық ой елегінен өткізілмегеннің» көрінісі ретіндегі әр түрлі әлеуметтік-мәдени феномендерді зерттеу кезінде дәл осы жаппай құбылыстарға (жекелеген жеке тұлғалар идеяларына ғана емес, мысалы, жаппай ой шабытына, ойлар мен сезім қалыптарына, «уақыт рухы» – ділділікке) жүгіне қолданған.

Өзінің бар көп мағыналылығына қарамастан ділділіктің жалпы түсінігі оны әдеттегі тіршілігі негізінде пайда болған этностың ойлау қалпының ерекшеліктерін сипаттайтын бұқаралық мәдениеттің белгілі бір тұрақты және бірегей құбылысы ретінде анықтауға саяды.

Этносаралық өзара әрекеттестіктің қазіргі жағдайын сипаттай отырып, қазақстандықтарда еуразиялық ділділіктің қалыптасуының беталысы туралы қорытынды жасалды.

Еуразиялық ділділіктің сипаттары:

- әлемді қабылдаудың бейнелі типінің оның рационалистік талдауымен үйлесімі, соңғының   кейбір басымдылығымен;

- даналықтың пәрменді сипатына бағдарлану, оның адам өмірінде практикалық іске асырылуына ұмтылу;

- тұтас білім мен тұтас ақиқатты ұғынуға ұмтылу;

- ерік, ақыл, жүрек (махаббат) – адамзат табиғаты қасиеттерінің триумвиратында артықшылық негізінен, жүрекке, жанға беріледі;

- сана мен мінез-құлық толеранттылығы, ымыраларға ұмтылу, басқа халықтармен қарым-қатынастарды үйлестіру, олардың мәдениеттерінің жетістіктерін меңгеру;

- табиғатпен қатынастарды үйлестіру қабілеті, табиғи ортада бейімделу, оны сақтауға ұмтылу;

- инновацияларға, ғылымдағы жаңалықтарға және техника және технологиядағы жаңашылдықтарға деген салыстырмалы жоғары зеректік;

- дүниеге көзқарастағы антропоцентризм, адам және ғарыш даму заңдарының үйлесуін тану.

Сондай-ақ, «Қазақстан халқы ассамблеясы» кафедрасының жұмысымен танысу өткізілді. ҒӘБ мүшелерімен әзірленіп, М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-дың БПБ-да шығарылған әдістемелік құралдардың презентациясы өтті.

25.01.2017