«ҚР-нда шиқылдық қазды заңсыз аулау себептерін бағалау» жобасын жүзеге асыру

М. Қозыбаев атындағы СҚМУ «Жалпы биология» кафедрасының аға оқытушысы, магистр Зубань Иван Александрович пен 6М060700 «Биология» 2 курс магистранты Жадан Константин Сергеевич, Стирлинг университетінің қызметкермен бірлесіп, PhD  докторімен Изабель Джонспен «ҚР-нда шиқылдық қазды заңсыз аулау себептерін бағалау» жобасын іске асыруға 20 мен 25 қыркүйек 2017 жылы қатысты.

РҚБ «Қазақстан биоалуантүрлілікті сақтау ассоциациясы» жобаға жетекшілік етеді, сондай-ақ БҰҰ Бағдарламасы қоршаған ортаны қорғау (ЮНЕП) және Норвегияның қоршаған ортаны қорғау бойынша агенттігі.

Бұл жоба халықаралық жоспарының іс-қимыл түрі бойынша афро-евразиялық қоныс аударатын сулы-батпақты құстардың (AEWA) келісімдері бойынша орындау шеңберінде қабылданған, сондақ-ақ 2016-2019 жж. Жұмыс жоспарын және жапандық қауіпті түрді сақтау үшін бағытталған – шиқылдақ қаз – Қазақстанда.

Жұмыстың негізгі мақсаты – аңшылар арасында әзірленген сауалнама бойынша сауалнама жүргізу, жалпы зерттеу қорытындысы бойынша Солтүстік Қазақстан және Қостанай облыстарында заңсыз шиқылдақ қазды аулау Қазақстанның негізгі аймақтарында олардың тіршілік етуіне бірқатар себептерді анықтауға мүмкіндік береді.

Солтүстік Қазақстан облысы аумағында 5 күн ішінде 10-нан астам су тексерілді, 50-ден астам аңшылар сұралды, суда жүзетін құстардың есебі өткізілді.

Жалпы, экспедиция сәтті өтті; барлық міндеттер орындалды, жұмыс тобының қатусышалары табиғатпен қарым-қатынастан моральдық қанағаттандыру алды.

Полевая экспедиция         Полевая экспедиция

"Жалпы биология" кафедрасы