М. Қозыбаев атындағы СҚМУ «Қазақстан халқы ассамблеясы» кафедрасының меңгерушісі республикалық ғылыми-практикалық конференцияға қатысты

2018 жылдың 20-шы қыркүйегінде Астана қаласында ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің ұйымдастыруымен «Діни экстремизм мен терроризмнің алдын алудағы мемлекеттік институттардың рөлі» атты ғылыми-практикалық конференция өтті.  Оған Сенат Парламентінің, ҚР Президентінің Қауіпсіздік кеңесі, ІІД, Мәдениет және спорт министрлігі, Қоғамдық келісім комиссиясы, үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар, Діни істері жөніндегі мемлекеттік  басқармалар және коммуналдық мемлекеттік мекемелер қатысты.

Солтүстік Қазақстан облысы делегациясының құрамына М.Қозыбаев атындағы СҚМУ, «Қазақстан халқы ассамблеясы» кафедрасының меңгерушісі, доцент, тарих ғылымдарының кандидаты,  Людмила Гривенная кірді. Іс-шара барысында ол діни сауаттылықты арттыру және діни экстремизмнің алдын алу құрылымдық бөлімшесінің қызметі туралы баяндамасын оқыды.

«Қазақстан халқы ассамблеясының» кафедрасы республикадағы жоғары оқу орындарының ішінде бірінші болып біздің университетімізде 2014 жылы құрылды. Содан бері студенттермен діни сауаттылық саласындағы тұрақты жұмыс жүргізілуде. Ғылыми-әдістемелік бірлестіктің құрамына дінтанушы мен СҚО Діни істер басқармасының мамандары кіреді. Жүйелі жұмыстың негізгі түрлеріне - оқу жылы ішіндегі сабақтар, дәрістер, оқу курстары мен факультативтер («Дінтану», «Қазіргі қоғамдағы дін» және т.б.) ғылыми және әдістемелік нұсқаулықтар, монографиялар, анықтамалықтар, ғылыми және шығармашылық мақалалар жинағы, ғылыми-практикалық конференцияларға қатысу, семинарлар, дөңгелек үстелдер, байқаулар, студенттердің ғылыми-зерттеу жұмыстарын дайындау жатады. Өзінің баяндамасында Людмила Гривенная: «Кафедраның жұмыс істеуінің маңызды аспектісі – мониторинг өтккізу, оның ішінде студенттер арасында діни деңгейді анықтау», - екенін атап өтті.

Республикалық конференцияда қатысушылардың діни сауаттылықты жетілдіруге бағытталған жүйелі көзқарас жоғары бағаланды және оның қорытындысы бойынша бірқатар ұсыныстар түсті. Олар:

• бұқаралық ақпарат құралдарында діни экстремизм мен лаңкестікке қатысты материалдардың жеткіліксіз сапасына назар аудару (талдаушыларды қосу). Осыған байланысты «Журналистика» мамандығының студенттері «Қазақстан халқы ассамблеясы» кафедрасының курстарына жүйелі түрде қатысу
  • діни экстремизммен айналысатын мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды нығайту
  • атеистік лауазымдарға ие адамдарға және басқаларға диалог жасауға мүмкіндік беру

Конференция материалдары бойынша мақалалар жинағын шығару жоспарлануда.