Университетте «Қозыбаев оқулары-2018: Еуразиялық әлеует және жаһандық сын-қатерлер жағдайындағы дамудың жаңа мүмкіндіктері» атты халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция өтті

2018 жылдың 16-шы қарашасында М. Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетінде жыл сайынғы дәстүрлі «Қозыбаев оқулары-2018» атты халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция өтті. Манаш Қабашұлының құрметіне белгілі ғалымдар, жазушылар мен оның отбасы мүшелері, жұбайы Сара Қозыбаева мен інісі Сағынбай Қозыбаев келді.

Алдымен республиканың басқа қалаларынан келген қатысушылар мен қонақтар академиктің ескерткішіне гүл шоқтарын қойды. Кейін университетіміздің бас ғимаратының акт залында конференция өтті.

Жиынды М. Қозыбаев атындағы СҚМУ ректоры Серік Өмірбаев ашты. Ол қонақтарды жиналғандармен таныстырып, сөз кезегін баяндаушыларға табыстады. Салтанатты шарада Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Мадияр Қожахметте сөз сөйледі. Конференцияға қатысушылар Манаш Қозыбаев бұрынғы белгісіз құжаттарды тауып, тарихи сана-сезімнің жаңа тұжырымдамасын құрғанын айта кетті.

Академик Манаш Қозыбаевтың теңдестірілген оқу жұмыстары бағалау және объективтілікпен ерекшеленеді. Ғалымның мектеп оқушыларына арналған оқулықтары бүгінгі күні әлі де өзекті.

М. Қозыбаевтың ұлттық тарих пен ортақ өмірді дамытудағы еңбегі Қазақстан Республикасының Президентінің бейбітшілік және рухани келісім сыйлығымен, ҚР мемлекеттік сыйлығымен шынайы белгіленді. Сондықтан, бұл күн марапаттау рәсімісіз өтуі мүмкін емес. Бірқатар ғалымдар облыс әкімінің грамоталарымен, «Академик М. Қозыбаевтың» медальдарымен және университет ректорының құрмет грамотасымен марапатталды. Айта кету керек, аталмыш конференция барысында білім ордамыздың ғалымдары дайындаған «Манаштану мәселелері» атты көп томдық ғылыми кітаптарының тұсаукесері өтті. Жалпы конференция жұмысы 5 бағытты секциялық отырыстармен жалғасты.