М.Қозыбаев атындағы СҚМУ-дың «Қазақстан халқы Ассамблеясы» кафедрасы Солтүстік Қазақстан облысының этномәдени бірлестіктермен өзара іс-қимылы

М. Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетінің «Қазақстан халқы Ассамблеясы»  және Солтүстік Қазақстан облысының  Қазақстан халқы Ассамблеясы 2018 жылғы 19 желтоқсанында этномәдени бірлестіктердің басшылары мен мүшелеріне арналған «Этномәдени бірлестіктердің: қызметтік тұжырымдамасы және қоғамдық аккредитациясы» тақырыбында ғылыми-тәжірбиелік семинарын өткізді.

Семинарға Солтүстік Қазақстан облысының Ассамблеясының: «Видергебурт» Солтүстік Қазақстан облыстық мәдени орталықтың қоғамдық бірлестігінің президенті, Солтүстік Қазақстан облысының Қазақстан халқы Ассамблеясының «Түрік мәдениеті» қоғамдық бірлестік төрағасының орынбасары, Солтүстік Қазақстан облысының «Коперник» поляк мәдениет орталығының төраға  орынбасары, Солтүстік Қазақстан облысының Республикалық қоғам бірлестігінің "Қазақ тілі" атты халықаралық қоғам филиалының жетекшісі, Солтүстік Қазақстан облысының Қазақстан орыс қоғамдық бірлестігінің «Жерлестік» атты филиалының төраға орынбасары, «Украин мәдени орталығының» қоғамдық бірлестік жетекшісі, «Арго» грузин этно-мәдени орталық» қоғам бірлестігінің жетекшісі,  Солтүстік Қазақстан облысының әкім аппаратының «Қоғамдық келісім» КММ қызметкерлері, Петропавл қаласының № 17 орта мектеп кешенінің ұлттық бөлімшесінің білім беру кеңесінің жетекшісі, М. Қозыбаев атындағы СҚМУ қызметкерлері мен оқытушылары қатысты.

Семинар барысында этномәдени бірлестіктердің іс-әрекеттерінің мазмұнын, жұмыс формаларын және қоғамдық аккредиттеуді жетілдіру мәселелері талқыланды. Гривенная Людмила Александровна, М. Қозыбаев атындағы СҚМУ «Қазақстан халқы Ассамблеясы» кафедрасының меңгерушісі этномәдени бірлестіктердің жұмысына және Қазақстан халқы Ассамблеясының тұжырымдамасына, этномәдени бірлестіктер қызметінің мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келетін Қазақстан халқының азаматтық бірегейлігі мен бірлігі тұжырымдамасы бойынша басшылыққа алу қажеттігіне назар аударды.

Стратегия, сапа және интернационализация департаментінің директоры Марина Погребицкая, қатысушыларды Қазақстанның жоғары оқу орындарында тегін оқытуға арналған шәкіртақы бағдарламаларына қатысу үшін шетел студенттерін тарту мүмкіндігі туралы хабардар етті.

«СҚО әкім аппаратының» «Қоғамдық келісім» ҚМУ жетекші сарапшысы Сабитов Салимхан Жанатұлы, этномәдени бірлестіктердің қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді күшейту қажеттігін атап өтті, себебі бұл оқиғалардың сапасына байланысты.

Солтүстік Қазақстан облысының Қазақстан халқы Ассамблеясының «Түрік мәдениеті» қоғамдық бірлестік төрағасының орынбасары Хасанова Диляра Ғабидулқызы, этномәдени бірлестіктердің Қазақстан халқы Ассамблеясының барлық құрылымдық байланыстарымен өзара іс-қимылының маңыздылығын атап өтті.

Тябус Марина Aнатольевна, Петропавл қаласының №17 орта мектебінің ұлттық филиалдарының білім беру кеңесі жетекшісі, этномәдени орталықтарда ана тілдерін сақтаудың және кең мүмкіндіктерді (коммуникация, интернет, оқулықтарды, жазғы лагерлерде, орталықтарда, арнайы мектептерде) оқытудың маңыздылығына назар аударды.

Ковзель Эльвира Рудольфовна, «Видергебурт» Солтүстік Қазақстан облысының неміс мәдени орталығының қоғам бірлестігінің президенті және Солтүстік Қазақстан облысының «Коперник» поляк мәдениет орталығының төраға  орынбасары Корнева Валентина Юлюсьевна, этномәдени бірлестіктердің Қазақстан Республикасындағы елшіліктері, қоғамдық ұйымдары және жеке байланыстары арқылы тарихи отанымен байланыс орнату қажеттілігі атап өтілді, бұл да этномәдени орталықтардың дамуына оң әсерін тигізеді.

Семинарға қатысушылар этномәдени бірлестіктердің алдағы қоғамдық аккредитациясын талқылады және ұсыныстар жасады.

Осындай семинарларды өткізу дәстүрге айналды. Мұндай қарым-қатынас университеттің интеллектуалды әлеуетін және Қазақстан халқы Ассамблеясының практикалық қызметін біріктіруге мүмкіндік береді.