М.Қозыбав атындағы СҚМУ ҚР Президентінің Жолдауын талқылады

М.Қозыбаев атындағы СҚМУ ректоры Серік Өмірбаев ҚР Президентінің Жолдауын іске асыру аясында «Қазақстандықтардың әл-ауқатын арттыру: табыстың өсуі және өмір сапасын жақсарту» атты баяндамасымен 2019 жылдың 18-ші қаңтарында университет ұжымының жиналысында таныстырған болатын.  Үлкен дәріс аудиториясына факультет декандары, бөлімшелер мен департаменттердің қызметкерлері, оқыту және қолдау қызметкерлерінің өкілдері жиналды.

Президент Жолдауы қарапайым азаматтарға бағытталған. Барлық ұйымдар мен құрылымдар оның жүзеге асырылуына жауапты, оның ішінде біздің университетте бар. Білім ордамыздың бірінші жетекшісі аймақтың әлеуметтік-экономикалық дамуының нәтижелеріне қысқаша тоқталып, біздің альма-матердің де жетістіктерін айтты. Бүгінгі таңда бакалавриат, магистратура және докторантураның 91-ші мамандығы бойынша оқыту жүргізілуде. Шағын мектептер проблемасының болуына байланысты қосарлы мамандықтар да ашылды. Агротехнологиялық факультет пен Жоғары медицина мектебі құрылды, басқа факультеттер заманауи үрдістерге сәйкес қайта ұйымдастырылды. 117 шетелдік студенттер қабылданды. Білім алушылардың саны бірден 3110 адамға өсіп, қазіргі уақытта 7137 студентті құрайды. Сондай-ақ, гранттар саны да өсті және Президент бекіткен Солтүстік Қазақстан облысындағы Кешенді даму жоспарын іске асыру шеңберінде біздің университетімізге жыл сайын 800 квоттық бюджеттік орындар бөлінетін болады.

Біз түрлі рейтингтерде жоғары нәтижелерді көрсетудеміз. Олардың бірі «Атамекен» Ұлттық кәсіпкерлер палатасы өткізген соңғы, біз үшін ең маңызды және объективті байқау болды. Онда М.Қозыбаев атындағы  СҚМУ-дың 16 білім беру бағдарламасы еліміздің барлық жоғары оқу орындарының арасында 1 орынды иеленді. Бұның бәрі университет жүзеге асырған тәжірибеге бағдарланған оқыту арқылы мүмкіндік болды. Облыстың кәсіпорындары мен ұйымдарының базасында 45 кафедра ашылды, жоғары білімділіктен басқа, техникалық мамандықтардың 200 студенті Петропавл қаласының инженерлік колледжінде жұмыс мамандықтары бойынша игерілді. 2018 жылы 3 заманауи зертханалық кешендер - нанотехнологиялар, робототехника және физика сатып алынды. Медициналық бағыттағы 3D-стимуляторді сатып алынып, орналастыру күтілуде.

Кездесудің маңызды тақырыптарының бірі университеттің әлеуметтік жағдайын жақсарту болып табылады. Осы бағытта университеттің басшылығы бірнеше жылдар бойы көптеген жұмыстар атқарды. Қызметкерлердің жалақысы көтерілді. Мәселен, 2016 жылы профессорлық-оқытушылар құрамына 107 мың теңгені құрады, ал 2018 жылы бұл көрсеткіш 155 мың теңгеге дейін артты. 2017 жылы білім дәрежесі бойынша қосымша ақылар енгізілген болатын: ғылым докторларына - 30, кандидаттарға - 20, ал магистранттарға- 10 мың теңгеден қосылды. Университеттің басқа қызметкерлерінің ақысы да артты. Үстіміздегі жылдың қаңтар айынан бастап, Мемлекет басшысының Жолдауын жүзеге асыра отырып, университетте, сондай-ақ бүкіл ел бойынша ең төменгі жалақы 42 500 теңгеге дейін өсті.

Жоғарыда айтылғандардың бәрі - негізгі саяси құжатта айтылған Президенттің идеяларын кезең-кезеңімен жүзеге асыру. Бүгінде М. Қозыбаев атындағы СҚМУ болашаққа сеніммен қарайды, жоғары білімнің жаңа үлгісін қалыптастырады.

22.01.2019