М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-да Қыдырма Тоқмурзин атындағы аудиторияның ашылуы өтті

Химия ғылымдарының докторы, ҚР Ұлттық ғылым академиясының академигі Кыдырма Хамитович Токмурзин органикалық химия және мұнай химиясы саласында көрнекті ғалым ретінде ел тарихында мәңгі қалады. Киров атындағы Қазақ мемлекеттік университетінің түлегі, әр түрлі жылдары Гурьев педагогикалық институтының профессор-оқытушылар құрамын, зертхананы басқарған. Содан кейін - Қазақ КСР Ғылым Академиясы Мұнай және табиғи тұздар химия институтының директоры болған.

1998 жылдан бастап біздің университетте өз қызметін бастады. Ол «Органикалық химия және ЖМҚ химиясы» кафндрасында меңгеруші мен профессор қызметтерін атқарды. Соңғы күніне дейін ол өзінің сүйетін ісімен айналасуды жалғастырды. Органикалық қосылыстардың реакциясы зерттелді, асфальт бетон сапасына беттік әсері мұнай битумы және өсімдік майларының «биодизель» өндіру үшін әдісіне қоспалардың жаңа түрлерін ашып, зерттеген, химиялық өнімдердің аминдер және сульфидтер Қалдықсыз технология дамыған кәдеге жарату синтездеу үшін жаңа әдістерін құрды.

Атаулы аудиторияның ашылу салтанатында оның отбасы мүшелері, басқарма қызметкерлері, біздің университетіміздің оқытушылары мен студенттері болды. Символдық лентаны кесуге бірінші проректор Ербол Исақаев пен ғалымның әйелі - Саташ Шынтасоваға берілді.

150-ден астам ғылыми мақалалардың авторы, өнертабыстарға арналған 40 авторлық куәлік, құрметті оқытушы және зерттеуші, сонымен қатар тамаша отбасылық адам. Профессор Тоқмурзин біздің жадымызда болған және қалады деп  сөз сөйлеушілер айтты. Сергей Пашков, Владлен Поляков, Гүлсім Әубәкірова, Сабыр Ибраев өздерінің естеліктерімен бөлісті және жас ұрпаққа химия ғылымының дамуына сәттілік тілеп, оларды Қыдырма Хамитұлының ізбасары болуға шақырды.

Кездесу соңында академиктің жұбайы  сөз сөйледі. Саташ Тәжіғалиқызы университеттің басшылығына және «Химия және химиялық технологиялар» кафедрасына аудиторияны ашуға көмектескеніне алғысын білдіріп, университеттің гүлденуіне және әл-ауқатына тілектестік білдірді. Токмурзиндер отбасының жоспарлары оның әкесі туралы кітап жазу және оның ғылыми еңбектерін жариялау болып табылады екен. Қыдырма Хамитұлы атындағы аудитория оқытушылар мен студенттерге профессордың тұлғасымен жақсы танысып, оның есімін сақтап қалуға мүмкіндік береді.