2019 жылдың 29 наурызында «Қазақстан халқы Ассамблеясы» кафедрасының  ұйымдастырылуымен  М. Қозыбаев ат. СҚМУ-дың студенттері арасында өткізілген «Ұлы даланың жеті қыры» атты студенттік пәнаралық ғылыми жоба конкурсының қорытындылары шығарылды. Конкурсқа 4 факультеттен және ҚХА кафедрасынан 16 жұмыс ұсынылды: ТЭҚФ (7), ТжӘИ (3), МжЖҒФ (2), ПФ (1), ҚХА кафедрасы (3).

Жұмыстар 19 мамандықтың 37 авторымен, 8 кафедраның 13 оқытушылары мен 1 сырттай кеңесшімен ұсынылды.

16 жұмыстың 7 жұмысы – қазақ тілінде, 9 - орыс тілінде.

Жұмыстар 8 бағытта ұсынылды:

1. салт атты мәдениеті
  2. ежелгі металлургия
  3. түрік елінің генезисі
  4. Ұлы жібек жолы
  5. қызғалдақтар мен алмалар отаны
  6. Ұлы даланың ұлы адамдары
  7. дала фольклоры мен музыкасына мың жыл
  8. Ұлы дала мұрағат құжаттары мен музей экспонаттары

Конкурстық комиссия ұсынылған жұмыстарды қарау құзыреттерінің деңгейін ескере отырып, 7 адамнан тұратын жоғары оқу орны мен сыртқы ұйымдардың өкілдерінен құралған.

Студенттердің байқау жұмыстары, байқау ережесіне сәйкес 100 баллдық жүйе бойынша бағаланды. Критерийлерді ескере отырып, конкурстық комиссия конкурсқа қатысушыларға келесі балдарды анықтады.

Конкурс нәтижелері (ұпайларда)

Қойылған ұпайларды есепке ала отырып, конкурстық комиссия ҚАУЛЫ ҚАБЫЛДАДЫ:

1. Жүлделі орындарды келесідей бөлу:

1 орын:

• Мельник Ирина Юрьевна, Ге-16 тобы, МжЖҒФ
  • Казисова Дина Досымбековна, ГИ-18-к тобы, МжЖҒФ
  • Леушина Татьяна Сергеевна, Экол-17 тобы, МжЖҒФ

2 орын:

• Чинишлов Вячеслав Валерьевич, Ж-18 тобы, ТЭҚФ
  • Веселов Дмитрий Сергеевич, И(о)-16 тобы, ТЭҚФ

2 орын:

• Алпысбайқызы Нұргүл, Г(о)-17қ тобы, МжЖҒФ
  • Шешхан Алтынсекер Шешханқызы, Б(о)-17к тобы, МжЖҒФ

орын:

• Харламова Анастасия Андреевна, Ж-18 тобы, ТЭҚФ
  • Шпилевая Полина Дмитриевна, ГИ-18 тобы, МжЖҒФ

3 орын:

• Сақтаған Гүлсезім Еркінқызы, И(о)-16к тобы, ТЭҚФ
  • Мұхтар Нұрсұлу ҚТӘ-16к тобы, ТжӘИ

3 орын:

• Хайрушева Карина Сериковна, И(о)-16к тобы, ТЭҚФ,
  • Оңғар Нағима, ҚТӘ-16к тобы, ТжӘИ.

2.  Жеңімпаз мен жүлдегерлерді дипломдармен, кітаптармен және бағалы сыйлықтармен марапаттау.

3.  Жеңімпаздарды марапаттау тәртібін 2019 жылғы 12 сәуірде өтетін «Жастар және ғылым-2019» атты VI Халықаралық ғылыми-практикалық конференциясының пленарлық отырысында өткізу.

4.  Жүлделі орындарға ие болған ғылыми жетекшілерді және ғылыми кеңесшілерді алғыс хаттармен марапаттау.

5.  Жүлделі орындарға ие болмаған конкурс қатысушыларын сертификаттармен атап өту.

6.  Байқау қатысушыларына сертификаттарды тапсыру рәсімін                2019 жылғы 12 сәуірде, «Жастар және ғылым-2019» атты VI Халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясының секциялық отырыстарында өткізу.

Комиссияның ерекше пікірі:

• ғылым тоғысындағы СҒЗЖ байқауын алдағы уақытта дәстүрлі түрде өткізу қажет,
  • ғылыми жобаларды әзірлеу кезінде әр түрлі ғылымдардың өзара кірігуі бойынша зерттеулерді күшейту,
  • ғылыми жетекшілерге ғылым тоғысындағы тақырыптарды іздеу және студенттер мен магистранттарды зерттеуге тарту бойынша күш-жігерді біріктіру.
ДИО ОПиИК