Шетелдік студенттерге «Қазақтану» атты интерактивті лекторий

М. Қозыбаев ат. СҚМУ-дың студенттеріне «Қазақстан халқы Ассамблеясының» бастамасымен ағымдағы оқу жылының басынан бастап қазақ және орыс тілдерінде «Қазақтану» атты интерактивті лекторий ұйымдастырылды. Ал Үндістаннан Жоғары медицина мектебіне оқуға түскен бірінші курс студенттері үшін 2019 жылдың наурыз айынан бастап, маусым айына дейін созылатын «Мәдениеттану» пәні аясында ағылшын тілінде «Қазақтану» лекториі енгізілді.

Бұл курс 18 сағатқа есептелген және этномәдени сипаттағы 9 тақырыпты қамтиды.

Бұл факультативтік курстың мақсаты шетелдік студенттерді қазақтардың мәдениеті, дәстүрлері, ділдігі мен дәстүрлі діни сана-сезімімен таныстыру, қазақ тілінің ерекшеліктері - олардың жаңа әлеуметтік-мәдени ортаға тез бейімделуіне мүмкіндік береді.

Барлық сабақтар университеттің оқытушылары мен сыртқы сарапшыларды шақыру арқылы стандартты емес түрде өткізіледі.

2019 жылдың 26 ​​наурызында Үндістаннан келген студенттер үшін «Казак Eli: қасиетті нысандардағы тарихи ескерткіш»  атты дәріс өткізіліп, кейін осы лекторий шеңберінде Солтүстік Қазақстан облысының қасиетті орындарының бірі, республикалық дәрежесі бар «Абылай хан резиденциясы» мұражай кешенін аралады.

Экскурсия ағылшын тілінде заманауи компьютерлік технология мен интерактивті қарым-қатынас формаларын қолдана отырып жүргізілді.

2019 жылдың 2 сәуірінде «Қазақтардың дәстүрлі менталитеті және отбасы құндалықтары» тақырыбында дәріс өткізілді. Сабақ студенттердің барынша «батырылуымен» өткізілді, атап айтқанда, аудитория тұрмыс заттарымен жабдықталды, ал балалар ұлттық киімде болды. Мәселен, олар қазақтардың менталдығы мен отбасылық құндылықтарына байланысты ең жарқын әдет-ғұрыптарды сахналай алды.

ДИО ОПиИК