М. Қозыбаев атындағы СҚМУ студенттік активі ҰОС ардагері Қасым Жүнісовпен кездесті

2019 жылдың 6 мамыр күні М. Қозыбаев атындағы СҚМУ студенттік активі Ұлы Отан соғысының ардагері Қасым Жүнісовпен кездесті. Қария қонақтарды қуана қарсы алып, өз өмірінің естеліктерімен бөлісті.

1924 жылы дүниеге келген ардагер ауыр сынақтардан өтті. 30-шы жылдардағы ашаршылық, репрессия, содан кейін қорқынышты және аяусыз соғыс…

1942 жылдың күзінде ол Кеңес аудандық әскери комиссариатына шақырылып, Ташкент пулемет училищесінің курсанты болып қабылданды, ал жазда 43 жыл Курск доғасында жауынгерлік шоқынуды алды. 53-ші армияның ұрыстарымен Белгород, Харьков, Полтава және Украинаның басқа да қалалары шабуыл жасады. Жеңіс күнін ардагер үш мемлекеттің: КСРО, Моңғолия және Манчжурияның шекарасында орын алған Дәурия шағын станциясында қарсы алды. Содан кейін Жапониямен соғысқа қатысты.

1947 жылдың сәуір айында әскерден оралған соң, Қасым Жүнісов қыркүйек айында Петропавл мұғалімдер институтының 1 курсына оқуға түседі. Еңбек жолын тарих пәнінің мұғалімі болып бастады, алайда оның өмірбаянының басым бөлігі қала мен облыстың партия органдарында өтті. 30 жыл бойы ол аймақтың жоғары және орта-арнайы білімінің қалыптасуының куәсі болды. Оқу орындарының қызметіне жетекшілік етті, соның ішінде біздің университетпен тығыз байланыста болды.

Ардагердің жұбайы Иранбағы Жазитқызы ППИ түлегі, ол да ұзақ жылдар бойы тарих пәнінің мұғалімі болып жұмыс істеді. Ерлі-зайыптылар Жүнісовтар отбасысының неке қиғанына 70 жылдан асады. Бірге екі қыз және екі ұл тәрбиелеп отыр. Балалар да өз өмірін біздің университетпен байланыстыруды шешіпті. ЖОО бітіргеннен кейін олар оқытушы болып жұмыс істеді, мұнда ғылыми дәрежелерге ие болды.

Қасым Жүнісовтың бүкіл өмірі - адам мен азаматтың жарқын үлгісі. Студенттер ардагердің әр сөзіне  ерекше назар аударды. Оның керемет әңгімесі білім алушыларды жігерлендірді. Интеллигент, өз ісіне адал, нағыз патриот және отбасының қамқоршысы. Қазіргі уақытта ардагер қонақтарды әрдайым қабылдайды,өз балаларының, немерелерінің және шөберелерінің жеңістеріне қуанады. Бүгін біздің студенттер сияқты олардың әрқайсысы осы ұлы ерлік пен бейбіт аспан үшін қарияға рахмет айтуға келеді.

Осы сәтті пайдалана отырып, студенттер қазіргі заманғы университет өмірі туралы айтып, Қасым Жүнісовке алғыс білдірді. Оған гүл шоқтарын табыс етіп, жақындап келе жатқан Жеңіс күнімен құттықтай отыра, денсаулық пен ұзақ өмір тіледі.