Солтүстік Қазақстан облысының Уәлиханов ауданына археологиялық экспедиция жүргізілуде

12 қыркүйек күні М.Қозыбаев атындағы СҚМУ студенттері мен оқытушылары Павлодар мемлекеттік педагогикалық университетінің өкілдерімен бірге Солтүстік Қазақстан облысының Уәлиханов ауданына екі апталық археологиялық экспедицияға аттанды. Бұл жерде біздің ғалымдардың айтуы бойынша Қызылоба мекені Береке ауылына жақын жерде 1,5-2 метрлік қорғанның астында Алтын Орда дәуірінің кесенесі демалатын болады. Жоба республикалық «Рухани Жаңғыру» бағдарламасы және екі оқу орны арасындағы ынтымақтастық аясында жүзеге асырылады. Әлихан Бөкейханов пен Әлкей Марғұланның жазбаларында бұл ортағасырлық ескерткішке сілтемелер бар. Алайда, біздің археологтардан бұрын ешкім оны мұқият зерттей алмаған.

12-26 қыркүйек аралығында 15 тарихшы-студенттері өз тәлімгерлерінің жетекшілігімен оқу тәжірибесі ретінде қазба жұмыстарын жүргізеді.Уәлихан ауданының әкімшілігі археологтардың бар жағдайын жасап, жатын орындарымен қазба жұмыстарын жүргізу үшін жақын елді мекеннен 12км қашықтықта орналасқан жерге көлікпен қамтамасыз етті.

Тарих кафедрасының доценті Анатолий Плешаковтың айтуынша, біздің аймақта мезолит дәуірінен орта ғасырға дейінгі 600-ден астам сәулет нысандары бар. Сонымен қатар, тарихи оқиғаларға байланысты соңғысы аз зерттелген. Сондықтан ғалымдар қасиетті мекендерден  қорғандар табады деп үміттенеді. Қызылоба талан-таражға түспейді, бірақ тарихи-мәдени мұра нысандары сақталуда.