ҚР жоғары оқу орындары Қазақстан халқы Ассамблеясының кафедралары қауымдастығының кеңейтілген республикалық жиналысы

2014 жылғы 20 қазанда жұмыс тәжірибесімен алмасу, жалпы ұсыныстарды әзірлеу және Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарындағы Қазақстан халқы Ассамблеясы бөлімдерінің қызметін үйлестіру мақсатында Қазақстан халқы Ассамблеясы кафедраларының республикалық қауымдастығы құрылды.

24 қыркүйек 2019 жылы Л.Н. Гумилев ат. ЕҰУ базасында (Нұр-Сұлтан қ.) Қазақстан халқы Ассамблеясы Республикалық ассоциациясының кеңейтілген жиналысы өтті. Отырыс төраға орынбасары, ҚХА хатшылығының меңгерушісі Ж.К. Түймебаев, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті директорының орынбасары - Б.М. Нарбекова, Қазақстан халқы Ассамблеясы республикалық ассоциациясының төрағасы - А.А. Башмаков, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының этносаралық және конфессияаралық қатынастарды зерттеу орталығының жетекшісі - А.К. Садвокасова, Л.Н. Гумилев ат. ЕҰУ ректоры Е.Б. Садықов, Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы «Коғамдық келісім» жетекшісі - С.Ф. Мәжитов және Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарындағы Қазақстан халқы Ассамблеясы кафедраларының меңгерушілері, соның ішінде Л.А. Гривенная, СҚМУ ҚХА кафедрасының меңгерушісінің қатысуымен өтті.

Ж.К. Түймебаевтың баяндамасында Л.Н. Гумилев ат. ЕҰУ-де және М. Қозыбаев ат.СҚМУ-да ректордың тікелей басшылығындағы Қазақстан халқы Ассамблеясы кафедраларының орны неғұрлым сауатты анықталғанына баса назар аударылды.

Отырыста ҚХА қызметін әдіснамалық және ғылыми-сараптамалық қамтамасыз ету, Қазақстанның этникалық саясатын жүзеге асырудағы ҚР жоғары оқу орындары ҚХА кафедраларының қызметін кеңейту мәселелері қаралды. Диалог алаңы түрінде ҚХА бөлімдерінің қызметіндегі проблемалар мен қиындықтар талқыланды, ұсыныстар жалпыланып, жоғары қызметтерге - ҚР Білім және ғылым министрлігі мен ҚХА хатшылығына жіберілді.

Отырыста ҚХА бөлімдерінің қызметіндегі басым міндеттер және олардың әл-Фарабидің 1150 жылдығын, Абайдың 175 жылдығын, Қазақстан халқы Ассамблеясының 25 жылдығын, Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 75 жылдығын, ҚР Конституциясының 25 жылдығын, ҚР Тәуелсіздігінің 30 жылдығын атап өтуге қатысу мәселелері анықталды.

ДИО ОПиИК