Солтүстік Қазақстан облысының Уәлиханов ауданында археологтар жаңа ашылым жасады

Солтүстік Қазақстан облысының Уәлиханов ауданында жаңа ғылыми жаңалықтар ашылды. Жоба республикалық «Рухани жанғыру» бағдарламасы аясында жүзеге асырылуда. М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-нің  студенттері мен оқытушылары Павлодар Мемлекеттік Педагогикалық Университетінің «Margulan centre» өкілдерімен бірге Солтүстік Қазақстан облысының Уәлиханов ауданына археологиялық экспедицияға аттанған болатын. Бұл жерде қазба жұмыстары кезінде, өзеннің төменгі ағысында билердің жерленген орындары бар көне кесенелердің қирандылары, кірпіш пен сәулеттік декор жасалынған шеберханалар мен пештердің қалдықтары табылды.

Ғалымдардың айтуынша, 14 ғасырдың екінші жартысының ортасына жататын ортағасырлық кесененің қабірінде Жошы хан әулетінен шыққан билеушілер үйінің өкілдері жерленген. Мәдени-мемориалдық сәулет ескерткіштерінен басқа, ғалымдар аумақты археологиялық зерттеу барысында спутниктік суреттер мен аэрофотосуреттерді талдау кезінде бөгеттер мен суару арықтары, көтергіш механизмдерден керамикалық лигар ыдыстарының үзінділері түрінде ежелгі суарудың көптеген іздерін анықтады.

Археологиялық экспедиция жетекшісі Тимур Смағұловтың айтуынша, ортағасырлық билеушілердің 7 кесенесінің болуы бұл аймақта көшпелі ордалардың орналасқанын және Солтүстік Қазақстан далаларында мекендеген көшпелілердің бұрын-соңды белгісіз мәдени, саяси және қасиетті орталығы болғандығын көрсетеді. Дамыған отырықшы шаруашылықтың дәлелі мұнда елді мекендер мен таулардың орналасқан жерін көрсетуі мүмкін, бұл академик А.Х. гипотезасының пайдасына дәлелдердің бірі болып табылады. Марғұлан ежелгі уақытта Солтүстік Қазақстан аумағында ортағасырлық қалалық мәдениет ескерткіштерінің болуы туралы деректер бар.

Алтын Орда атындағы көшпелі мұраны зерттеуге арналған археологиялық экспедицияға М.Қозыбаев атындағы СҚМУ мен ПМПУ «Margulan centre» бірге Солтүстік Қазақстан облысы және Уәлиханов ауданы әкімдіктерінің қолдауымен 2020 жылға дейін жалғасады. Зерттеулер өзеннің төменгі ағысындағы барлық алқапты қамтуы керек. Солтүстік Қазақстан, Павлодар және Ақмола облыстарының әкімшілік шекараларында орналасқан шоқылар.