М. Қозыбаев атындағы СҚМУ халықаралық ғылыми-практикалық конференцияға 9 елдің ғалымдары жиналды

15 қазан күні М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-де «Қазіргі әлемдегі ғылым эволюциясы» атты Халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті. Жаһандану жағдайында ғылымдағы қарым-қатынас нысандары мен әдістері, ғылыми кадрларды даярлаудың сипаты қазіргі таңда өзгеру үстінде.  Ынтымақтастық пен халықаралық ғылыми өзгерістерге жаңа мүмкіндіктер ашылуда. Біздің университет ғылым мен білімді интернационализациялауға белсенді қатысуда. 30 елдің ұйымдары мен университеттерімен 150-ден астам ынтымақтастық туралы келісім жасалды.

Пленарлық отырыста олар ғылымның интеграциясы, жоғары оқу орындарының бәсекеге қабілеттілігі, Қазақстанда заманауи ауылшаруашылық парктерін құру туралы мысалға алатын болсақ (М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-і мен Қытайдың Солтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы университетімен бірлесе отырып) және басқа да тақырыптарды талқылады.

Шетелдік ғалымдар мен топ-менеджерлер жыл сайын  М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-не жұмысқа шақырылады. Жалпы, 2019 жылы халықаралық ынтымақтастық аясында университет ғалымдары 7 зерттеу жобасын жүзеге асырды.

Конференцияға Сүлейменова Шынар Қайратқызы- Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаментінің басшысы,  Тасбулатова Шайзада Умурзаковна– Erasmus+ Ұлттық кеңсесінің директоры, шетелдік университеттердің ғалымдары: Италия, Литва, Ұлыбритания, Ресей, Молдова, Қытай, Индия, Франция, Қазақстан университеттерінің ректорлары және проректорлары шақырылды.

Секция келесі бағыттар бойынша жүзеге асырылды: «Білім беру процесінде ғылым эволюциясы», «Жаһанданған әлемдегі зерттеулер мен жарияланымдар», «Әр түрлі бағыттағы ғылымның дамуы, салыстыру мүмкіндігі», «Сандық ғылым», «Қазіргі филологияның өзекті мәселелері және тілдерді оқыту әдістемесі».

Дөңгелек үстел өткізіліп, онда интернационализацияның қазақстандық университеттердің дамуына әсері қарастырылды. Мұнда Erasmus+ Еуропалық Одақ бағдарламасына қатысу маңызды рөл атқарады. Қазіргі уақытта біздің университет осы бағдарлама бойынша 5 жобаны жүзеге асыруда.

Конференция аясында келген қонақтарға М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-нің ғылыми жетістіктерімен таныстыратын көрме ұйымдастырылды. Ол зияткерлік компьютерлік құрылғылар мен мұнай-газ жабдықтарын диагностикалау жүйесін дамыту туралы әңгімелейді; экологиялық таза жаңа «Витин» фитопрепаратын құру; шетелдік ауылшаруашылық дақылдарын экологиялық әртүрлілікке сынақтан өткізу, біздің аймақ үшін және атқарылатын ең перспективалы жобалар туралы кешенді талқыланды.