М. Қозыбаев атындағы СҚМУ коммерциялық емес акционерлік қоғамы болып қайта құрылуда

ҚР Тұңғыш Президентінің «100 нақты қадам Ұлт жоспары» бағдарламасын іске асыру мақсатында 2019 жылғы 11 қазанда ҚР Үкіметінің № 752 «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің жоғары оқу орындарының кейбір мәселелері туралы» қаулысы шықты. Осыған сәйкес, «ҚР БҒМ Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны жарғылық капиталға мемлекеттің жүз пайыз қатысуымен «Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан университеті» коммерциялық емес акционерлік қоғам болып қайта құрылды.

Бұл шешім М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-ға ғана емес, сонымен бірге айналған Қазақстанның 27 мемлекеттік университетіне де қатысты болғанын атап өткен жөн. Айта кетейік, 2018 жылы ҚазҰАУ мен Қарағанды ​​медициналық университеті қайта құрудан өтті.

Меншіктің жаңа нысанына өткеннен кейін құрылған компаниялардың мемлекеттік акциялар пакетін иелену және пайдалану құқығы Білім және ғылым министрлігіне өтеді.

Коммерциялық емес акционерлік қоғам  құрылтайшысы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті атынан Қазақстан Республикасының Үкіметі болады, ал жалғыз акционері-Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі болады. КАҚ-ға ауысу арқылы университеттер білім беру бағдарламаларын, мүліктік және қаржылық активтерді басқаруда көбірек еркіндікке ие болады, пайда тек университетті дамытуға және материалдық-техникалық базаны нығайтуға бағытталады.

Университет орындай алады:

1) түлектерден, жұмыс берушілерден және басқа мүдделі тұлғалардан қаражат тартатын эндаумент-қор құра алады.  Университет бұл қаражатты дарынды студенттерге стипендия төлеу үшін қолдана алады, сонымен қатар білім беру және ғылыми гранттар және ғылыми зерттеулерді қаржыландырады.

2) бюджеттен тыс көздер есебінен ғылыми және білім беру қызметі үшін заңды тұлғаларды құруға, бұл ғалымдардың ғылыми зерттеулерінің нәтижелерін коммерциализациялауға мүмкіндік береді;

3) стартап-компаниялар ашып, студенттер мен оқытушылардың кәсіпкерлік бастамаларын іске асырады;

4) жарғылық қызметті жүзеге асыру үшін қосымша қаржылық және материалдық ресурстардың көздерін тарта алады. Университет асханалар мен буфеттер сияқты үй-жайларды жалға беруден түскен кірісті дербес басқара алады.

5) шет елдерде филиалдар ашуға болады.

КАҚ-ға ауысқаннан кейін корпоративтік басқару принциптері белсенді түрде енгізілет. Директорлар кеңесі құрылады, оған конкурстық негізде директорлар кеңесіне негізгі акционер ретінде ҚР Білім және ғылым министрлігінің өкілдері, сондай-ақ тәуелсіз директорлар-қоғамдық және әлеуметтік серіктестердің өкілдері кіреді. Ректор мен проректорлардың құзыретіне кіретін кейбір мәселелер Директорлар кеңесі мен Басқарманың қарауына беріледі. Мысалы, университеттің құрылымын бекіту, кадрлармен қамтамасыз ету, жалақы мөлшерін бекіту, университетті корпоративтік басқарудың тиімділігіне мониторинг жүргізеді.

Қазіргі уақытта университет Коммерциялы емес Акционерлік Қоғамға көшу бойынша іс-шаралар жоспарын бекітті. Көптеген құқықтық жұмыстар жүргізілуде. Барлық әлеуметтік серіктестер мен университет қызметкерлері үнемі болып жатқан өзгерістер туралы хабарлайды. Университет барлық құқықтар мен міндеттердің мұрагері болып қала береді.

Статустың өзгеруі және атаудың өзгеруі туралы жаңалықтар БАҚ-та үлкен реакция тудырды, бірақ бұл шешім қазақстандық жоғары оқу орындарының академиялық тәуелсіздігін кеңейту аясында жоспарланған. Ауысу жүйесі  кезең-кезеңмен жүреді және білім беру қызметтерінің сапасына ешқандай әсер етпейді, болашақта ол кадрларды даярлау, үздіксіз білім беруді жүзеге асыру саласындағы университеттің мүмкіндіктерін кеңейтеді, әлеуетін күшейтеді және біздің аймақтағы өзекті мәселелерді шешудегі университеттің рөлін күшейтеді.

Университет қайта құрылудың барлық кезеңдері туралы ресми сайтта, бұқаралық ақпарат құралдарында және әлеуметтік желілердің ресми беттерінде хабарланады.