Қозыбаев оқулары - 2019

15 қарашада М. Қозыбаев атындагы СҚМУ-да "Қозыбаев  оқулары-2019: рухани жаңғырту және қазіргі әлемдегі ғылыми-білім беру кеңістігінің даму үрдістері" атты Халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция өтті.

Іс-шара басталар алдында қатысушылар мен қонақтар академик Манаш Қозыбаевтың мүсініне гүл шоқтарын қойып, оның ғылыми мұрасына құрмет көрсетті. Ол тарихи сананың жаңа тұжырымдамасын жасап, тарихты қайта қарап, кеңестік догматиканың призмасы жоқ, бұрын белгісіз құжаттарды ашты. Оның еңбектері бағалау мен объективтілігімен ерекшеленеді.

Конференцияға Нұр-Сұлтан, Алматы, Семей және еліміздің басқа қалаларынан, сондай-ақ Ресей Федерациясынан-Саранск, Екатеринбург, Омбы, Есiл, Барнаулдан келген жетекші ғалымдар қатысты. Пленарлық отырыста қонақтарды ректор м.а. Ербол Исақаев қарсы алды. Ол биылғы жылы конференцияға 300-ден астам баяндама келіп түскенін атап өтті. Спикерлер «Академик Манаш Қозыбаевтың тарихи сананы қалыптастырудағы рөлі», «Рухани жаңғыру және аймақ тарихы» және басқа тақырыптарға тоқталды.

Білім басқармасының басшысы Гүлмира Кәрімова М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-дың еліміздің тарихи ғылымына қосқан  үлесі туралы айтты. Ол 2020 жылы университет СҚО әкімдігінің қолдауымен Уәлиханов ауданы Қызылоба елді мекеніндегі ортағасырлық кесенелерде кең ауқымды ғылыми зерттеулер жүргізілетініне сендірді. Бұл тарихи ескерткіштің ашылуы біздің археологтарға тиесілі.

Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институтының ғылыми хатшысы Махаббат Қозыбаева "Ұлы Даланың- Ұлы есімдері" жобасын іске асыру туралы айтып, соңғы жылдары Қазақстанның Ұлттық Ғылым академиясы шығарған кітаптарды жоғары оқу орнының кітапханасына сыйға тартты.

Манаш Қозыбаевтың тәлімгерлігі туралы бейне-үндеумен жазушы, Мимар Синан атындағы өнер университетінің профессоры (Түркия, Стамбул қ.) Абдуақап Қара тюрколог сөз сөйледі. Сонымен қатар, "М. Қозыбаев: уақыт және тұлға"; "Әбілхайыр хан және орыс әкімшілігі"; "Мағжан өмірі мен шығармашылығы"атты кітаптардың тұсаукесері өтті.

Сондай-ақ, осы күні конференция қонақтарының қатысуымен Жастар жылына арналған "Студенттер аллеясының" салтанатты ашылуы өтті.