TRUNAK жобасының мониторингі

2019 жылы 19 қарашада Қарағанды медицина университетінің базасында Эразмус+ TRUNAK Қазақстандағы университеттік автономияға көшу жобасына мониторинг жүргізілді.

М. Қозыбаев атындағы СҚМУ 2017 жылдан бастап осы жобаның қатысушысы. Жобаның мониторингінде Эразмус+ ұлттық офисіне екі жыл ішінде жобаны іске асырудың негізгі нәтижелері ұсынылды. Осы кезеңде қазақстандық жоғары оқу орындарының автономиясының қазіргі жай-күйіне терең зерттеу жүргізілгені атап өтілді. Қазақстандық әріптестер автономия саласындағы еуропалық тәжірибені зерделеп, үздік тәжірибе мысалдарын таңдап алды. Консорциумға қатысушылар жобаның жеке, институционалдық және ұлттық деңгейде әсер ету мәселелеріне ерекше назар аударды. Жоба жоғары және орта буын топ-менеджерлерінің басқарушылық дағдыларын, жүйелі және креативті ойлау дағдыларын, нормативтік құжаттарды әзірлеу бойынша дағдыларды дамытуға мүмкіндік берді. институттық деңгейде консорциумның қазақстандық қатысушылары құрылымдық бөлімшелердің дербестігін кеңейтеді, сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесінің құрылымы жаңартылды, Академиялық саясат, Қабылдау ережелері және басқа да құжаттар қайта қаралды.

Ұлттық офис директоры Эразмус+, Ш.М. Тасболатов жобаның ұлттық деңгейде айтарлықтай нәтижесі бар екенін атап өтті. ҚР ДСМ мен ҚР БҒМ Жоғары білім беру саласындағы заңнамалық базаны, оның ішінде "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодекске өзгерту бойынша ұсыныстар енгізді. Консорциумға қатысушылар Қазақстандағы университеттердің автономиясын дамытудың жаңа моделін әзірлеп, ұсынды.  Сонымен қатар, мониторинг таяу уақытта жобаның тұрақтылық стратегиясын әзірлеу, жобаның нәтижелері туралы ақпаратты тарату стратегиясын нақтылау, сондай-ақ консорциумның жоғары оқу орындары арасындағы ынтымақтастықты күшейту қажеттігін көрсетті.