«Латын графикасына негізделген қазақ жазуы» аймақтық ғылыми-әдістемелік семинары

М.Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университеті Тіл және әдебиет институты «Практикалық қазақ тілі» кафедрасының ұйымдастыруымен 2020 жылдың 30 қаңтарында «Латын графикасына негізделген қазақ жазуы» тақырыбында аймақтық ғылыми-әдістемелік семинарын ұйымдастырылды.

Бұл семинар Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Назарбаевтың  12.04.2017ж. жариялаған «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» атты мақаласы аясындағы жоспарлы іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында болып өтті. Семинардың күн тәртібінде бүгінгі күні мемлекеттік тілді меңгерту және латын графикасын жетілдірудің өзекті мәселелері болып табылатын төмендегідей тақырыптар талқыланады:

1. «Мемлекеттік қызметшілерге латын графикасын оқыту жолдары»
  2. «Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жағдайында жоғары оқу орындары профессор-оқытушылар құрамының кәсіби құзіреттілігін арттыру»
  3. Бастауыш және орта білім беру үдерісіне латын графикасын енгізуге әзірлік жайлы

Бірінші сұрақ бойынша Солтүстік Қазақстан облысы «Тілдерді оқыту орталығы» КММ басшысының орынбасары Жанатов О.С. сөз сөйлеп, аталмыш мәселе бойынша облыс аумағында атқарылып жатқан шараларға жан-жақты тоқталды. Сондай-ақ, баяндамашы өз сөзінде латын графикасын халық арасында насихаттаудың оңтайлы әдістерімен бөлісті.

Екінші сұрақ бойыша «Қазақ тілі мен әдебиеті» кафедрасының аға оқытушысы Әубәкірова Ж.Ә. сөз сөйлеп, оқытушылар мен білім алушылар арасында жүргізіліп жатқан жұмыстар туралы ақпаратпен бөлісті.

Үшінші сұрақ бойынша М.Жұмабаев атындағы жоғары колледж, университеттің ТМДО (Бастауыш және мектепке дейінгі білім беру теориясы мен әдістемесі») кафедрасының және қалалық №1 орта мектептің мұғалімдері  өздері жұмыс істеп жатқан білім беру мекемелеріндегі атқарылып жатқан іс-шаралармен таныстырды.

Семинар жұмысын қорытындысында төмендегідей шешім қабылданды:

1. Маман дайындаушы кафедраларға білім алушыларға латын графикасын оқыту үшін оны оқу жоспарына енгізу немесе факультативтік курстар ашу туралы ұсыныс жасау.
  2. Мектеп мұғалімдеріне арнап М.Қозыбаев атындағы СҚМУ-дың БАИ-да латын графикасын оқыту курстарын ашу туралы университет басшылығына ұсыныс жасау.
01.02.2020