Нөлдік емес импакт-факторы бар басылымдарда жарияланымдардың қыр-сыры туралы хабарлады

Қазіргі ғылым әлеміндегі ғылыми журналдардың маңызды критерийлерінің бірі- журналдың импакт-факторы(IF) - осы мерзімді басылымдағы мақалалар мен сілтемелер саны бойынша анықталатын көрсеткіш. Бұл механизм алғаш рет ХХ ғасырдың 60-шы жылдарында АҚШ-та қолданылған.

Қазіргі уақытта Қазақстанда докторлық диссертацияны қорғау үшін нөлдік емес импакт-факторы бар журналдарда кем дегенде бір мақала жариялануы қажет. М. Қозыбаев атындағы СҚМУ жас ғалымдар кеңесі университеттің магистранттары мен докторанттарына «Нөлдік импакт-факторы жоқ басылымдарда мақалалар жазу мәселелері» атты ғылыми-практикалық семинар өткізді.

ЖҒК төрағасы Павел Петров, сонымен қатар ЖҒК мүшелері Максим Рахматулин және Константин Жадан баяндама жасады. Іс-шара барысында нөлдік емес импакт-факторы бар журналдарда жариялау тәртібі талқыланды, Scopus және Web of Science мәліметтер базасын қалай қолдану керектігі, сонымен қатар «жыртқыш» журналға мақаланы қалай шығармауға болады. Соңғысы қолжазбалардың авторларынан осы ғылыми журналдарда қабылданған толық редакторлық немесе баспа қызметтерін (соның ішінде толық шолу жүйесін) ұсынбай ақы жинауды қамтиды.Талқылауда Министрлер Кеңесінің мүшелері жиналғандардың сұрақтарына толық жауап берді.