Білім, ғылым және өндіріс интеграциясы тақырыбында дөңгелек үстел

Қазіргі уақытта нарықтық экономиканың күрделі жағдайларында неғұрлым өткір және өзекті мәселелердің бірі жас мамандарды ауылда бекіту мәселесі болып табылады. Бүгінгі күні бұл проблеманы шешудің мүмкін жолдары СҚМУ Агротехнологиялық факультетінің оқытушылары, облыстың ірі агроқұрылымдары және СҚО ауыл шаруашылығы басқармасы өкілдерінің, сондай-ақ факультет түлектерінің қатысуымен бірлескен талдау және талқылау тақырыбы болды.  Әлбетте, қазіргі жағдайда ауыл шаруашылығын дамыту терең білімі мен жоғары кәсіби деңгейі бар мамандарсыз мүмкін емес.  Агротехнологиялық факультеттің басшылығы ББ ұсынып, оқу үдерісі қалай ұйымдастырылатыны туралы айтты.   Өндірісте жұмыс істейтін кафедра бөлімшелері базасында практикалық-бағдарлы оқытуға қатысушылардың назарын аударды,сондай – ақ шақырылған практик-оқытушылардың тәжірибелері кеңінен қолданылатыны туралы айтты.

Біздің облыс басым аграрлық аймақ болып табылады. Облыстың бұл ерекшелігі біздің студенттерге кәсіби практикадан өту үшін базалық кәсіпорындардың үлкен таңдауын ұсынады!   Бүгін кездесу барысында өңірдің ірі ауыл шаруашылығы өндірушілері, атап айтқанда, "Мәмбетов и К" КС, "Зенченко и К" КС, "Молочный союз" ЖШС және басқалары өздерінің кәсіпорындарын таныстырып, болашақ зоотехниктер мен өнімді қайта өңдеушілерді жұмысқа орналастыру арқылы практикаға шақырды.

Кездесу өте пайдалы және өнімді болды. Кездесуге қатысқан студенттер барлық айтылған пікірлер мен тілектерді мұқият тыңдады. Әңгіме барысында студенттер өзекті және қызықты тақырыптар бойынша нақты сұрақтар қойып, әрі қарай жұмысқа орналастыру бойынша өз жоспарларымен бөлісті.

Бүгінгі кездесу барысында өзекті мәселелер де көтерілді. Мысалы, жыл сайын талапкерлер ауыл шаруашылығы бейініндегі мамандықтарды таңдайды. Факультет түлектері ауылдық жерлерге аз жұмыс істеуге баратыны құпия емес. Дегенмен, олардың көпшілігі жұмыс істейді мамандығы бойынша, бірақ таңдайды, бұл не қызметке, не дистрибьюторлық компанияның сату бойынша өсімдіктерді қорғау құралдарын, тұқымдар мен тыңайтқыштар, немесе әр түрлі зертханалар. Түлектердің бір бөлігі магистратураға түседі немесе ҒЗИ-ға жұмысқа орналасады.

Бүгінгі іс-шараны қорытындылай келе, университет пен ауыл шаруашылығы құрылымдары ортақ күш-жігермен бірлесіп жұмыс берушілердің сұраныстарына жауап беретін мамандардың білікті кадрларын дайындауға мүдделі екенін атап өтуге болады. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын ұсынатын біздің серіктестеріміз жыл сайын ББ мазмұнына сараптама жүргізуге және өз ұсыныстарын енгізуге келіседі!  Факультет атынан Г. Г. Зенченко мен Н. Н. Сағындықовқа ауыл шаруашылық білім беруді насихаттағаны үшін ерекше алғыс білдіргім келеді. Өз сөздерінде олар өмір мен өз тәжірибесінен көптеген мысалдар келтірді. Атап айтқанда, бұл басшылар түлектерді ауылдан қорықпауға шақырды. Оның үстіне, олар өз елді мекендерінде толыққанды, бай және жемісті өмір мен жұмыс үшін барлық қажетті қолайлы жағдайлар мен инфрақұрылым жасайды. Осылайша, бүгінгі кездесу оның барлық қатысушылары үшін өте пайдалы және ақпараттық болды деп айтуға болады.