М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-дың археология ғылымының дамуындағы жаңа серпін

Біздің университет ғалымдары Солтүстік Қазақстан облысының Қызылоба ауданында Алтын Орда дәуіріндегі кесенелердің салтанатты түрде ашылуы және кейінгі қазба жұмыстары көптеген тарихи сұрақтарға жауап берді. Атап айтқанда, табылған алтыннан жасалған зергерлік бұйымдар, кірпіш бұйымдары, тұрмыстық заттар және суару жүйесі Қазақстанның солтүстігінде ежелгі адамдардың қалалық өмір сүру салтын көрсетеді. Бұрын бұл жерде тек көшпелі егіншілік кең таралған деген пікір болған. Бұл зерттеулер М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-да археология ғылымының дамуына жаңа серпін берді.

Қазба жұмыстары биыл да жалғасын табады. Сондай-ақ, университет студенттері мен оқытушыларының қатысуымен Ботай (СҚО) кентінде зерттеу жұмыстары жүргізілетін болады. Бұл мәселе университет басшылығы мен ғалымдарының Виктор Зайбертпен кездесуінде талқыланды.

Виктор Федорович- әлемдегі ерекше Ботай мәдениетін ашқан археолог. Ботай тұрағында алғаш рет ер адам үйде жылқы өсірген. Ол біздің университетпен тығыз ғылыми байланыс орнатты: осында жұмыс істеді, бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізді, тарихшылармен және археологтармен ынтымақтастықта болды. Сондықтан, осы жылдың шілде айында Ботай мәдениетінің 40 жылдығын кең көлемде тойлау, оның ішінде М. Қозыбаев атындағы СҚМУ базасында өтпек. Сондай-ақ, отырыста университетте тарихи-мәдени процестерге арналған ғылыми орталық құру туралы шешім қабылданды, деді ректордың м.а Ербол Исақаев. Өзінің жеке археологиялық мектебін құру үшін университет тиісті білім беру бағдарламасы бойынша студенттерге тренингтер жүргізуге, жас ғалымдарды зерттеу жұмыстарына тартуға дайын.

Біздің университетіміздің профессоры Анатолий Плешаков басқарған Солтүстік Қазақстан археологиялық экспедициясы ежелден келе жатқан дәстүрлер мен ұлы ғылыми жаңалықтарға ие. Жыл сайын біздің студенттер сақ дәуірінің Ақ-Ирий қонысын, Долматово ауылының маңы, қазбаларына қатысады, былтыр бір топ жігіттер Қызылоба қазба алаңына барған - мұның бәрі жастардың ғылымға деген қызығушылығын тудырады. Оларға ғылыми жұмыстар, курстық жұмыстар мен дипломдық жобаларды жазуда көмектесу керек, осылайша студенттердің тарихи зерттеулерге қатысуын қамтамасыз етеді, -деп кездесуде мәлімдеді.