Болашақ трендтері: білім беру қызметтерін цифрландыру, форсайттар, мамандардың жаңа құзыреттілігі

Пандемия және карантин енгізу жағдайында әлемнің көптеген елдерінде қызметтерді цифрландыру қажеттілігі айқын болды. Оның ішінде білім беру жүйесінде. Қайта құру процесі осы сегменттің сандық өнімдерін дамытуды көздейді. Осы саладағы жетекші мамандардың бірі BTS Digital компаниясының өкілі Саясат Нұрбек.

Ол біздің ЖОО-ның аудиториясы үшін онлайн-кездесу өткізіп, форсайттар деген не, басқаша айтқанда, қолда бар деректер негізінде экономикадағы, ғылымдағы, бизнестегі жағдайдың дамуының белсенді болжамдары туралы айтып берді. Ал, осыны ескере отырып, біз жаңа форматтағы мамандарға қандай құзыреттер қажет екенін өзгерте аламыз. Бұл ақпарат Саясат Нұрбек әзірлеген, Қазақстанның жаңа кәсіптері атласы - алдағы 10-15 жылға арналған перспективалық салалар мен кәсіптер жобасының негізіне алынды. Ол бізге қандай бағыттар белсенді дамитынын, оларда қандай жаңа технологиялар, өнімдер, басқару тәжірибесі пайда болатынын және жұмыс берушілерге қандай мамандар қажет екенін түсінуге көмектеседі.

Сайып келгенде, біз еңбек нарығында бар мамандарды "қалап бітірудің" қандай дағдылары қажет екенін түсінеміз және оларға озық даярлықтың өте қолжетімді және қолданбалы құралын ұсына аламыз. Қашықтықтан өткізілетін іс-шараға университеттің профессор-оқытушылар құрамы мен қызметкерлері қатысты. Олар үшін кәсіби бағдар жүйесін құру, еңбек нарығының болашақ трендтері, форсайт әдіснамасын дамыту басымдықтары саласындағы алдыңғы қатарлы ақпарат өзекті және уақтылы болып шықты.