Парасаттылық және ашықтық –ЖОО-ның Сыбайлас жемқорлыққа қарсы жұмысының негізгі қағидалары

Біздің университет қызметінің негізгі бағыттарының бірі сыбайлас жемқорлықтың алдын алу, парасаттылық және академиялық адалдық қағидаларын берік ұстану болып табылады.

Бұл бағыттағы маңызды іс-шара "Sanaly urpaq" республикалық жобалық  кеңсесінің басшысы Қайыржан Тоқышев, білім басқармасының басшысы Гүлмира Кәрімованың, ТжКБ директорларының, "Sanaly urpaq" ӨБ өкілдерінің қатысуымен ZOOM платформасында "Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу: проблемалар мен шешу жолдары"онлайн-конференция өткізу болды.

Кездесуді аша отырып, ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл Агенттігінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Департаментінің басшысы Ернар Баянғазин СҚО-да үш негізгі бағыт бойынша: "Adal urpaq" ерікті мектеп клубтары, " Sanaly urpaq " студенттік клубтары және парасаттылық мектептері арқылы өскелең ұрпақтың сыбайлас жемқорлыққа қарсы дүниетанымын қалыптастыру бойынша жұмыстар жүргізілуде. Петропавлда осындай мектептер Сәбит Мұқанов атындағы облыстық кітапханада және біздің коворкинг-орталықта құрылды. Ернар Баянғазин университет қабырғасында ашықтық пен парасаттылық қағидаттарын құру бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстарды жоғары бағалады. "М. Қозыбаев  атындағы СҚМУ- Қазақстанның академиялық адалдығы Лигасының мүшесі ғана емес, оны құруға бастамашылардың бірі болып табылады",- деді ол.

Қайыржан Тоқышев сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жүргізетін ұйымдардың басшыларына: сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде халықаралық стандарттарды ескеру, алдын алу функционалын жүйелеу, оқу орындарының ішінде тәуекелдерге ашық талдау жүргізу және монитогинг жүргізу аспектілеріне назар аударды.

Ректордың м.а. Ербол Исақаевтың айтуынша,  М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-да 2020-2025 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясы, Этикалық кодекс, Жеке академиялық саясат және академиялық адалдық ережелері әзірленіп, енгізілді, "Sanaly urpaq" жобалық кеңсесі ашылды. Ағымдағы оқу жылында ол 15-тен астам жобаны іске асырды: буккроссинг-аймақ, пікір-сайыс турнирі, "Open space" ЖОО белсенділерінің және басшылығының кездесулері, онлайн-заң консультациялары, "Мейірімділік Ақселераторы" Әлеуметтік волонтерлік жобасы, "Менің үлесім: сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастырудағы жастардың рөлі" эссе байқауы, көркем шығармашылық байқауы және т.б. "Sanaly urpaq" жобалық кеңсесінің парақшасында "AdalTALK" ақпараттық жобасы іске қосылды.

Волонтерлерді бақылаушылар ретінде емтихандарға тарту қызықты тәжірибе болды. Қазіргі уақытта жазғы сессия барысында 10-нан астам студент-волонтерлар ретінде оны қашықтықтан өткізу барысын қадағалайды. Оқу үрдісіне "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет негіздері", "Құқық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет негіздері", "Академиялық хат" пәндері енгізілді.

Университет сайтында "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл" онлайн-порталы жұмыс істейді, онда оқу процесінде босаған мемлекеттік білім беру гранттары, жатақханалардағы Бос орындар, ПОҚ және қызметкерлерге пәтер беру кезектілігі туралы ақпарат, ЖОО-да сыбайлас жемқорлық фактісі туралы мәлімдеуге болатын студенттердің үлгерімі туралы мәліметтер мен арналар орналастырылған. Онлайн-форматта жатақханаларға орналастыру және спорт секцияларына жазылу бойынша қызметтер көрсетіледі.

Ректордың блогы және сенім телефоны жұмыс істейді- 8-7152-49-40-42 (10-28).