Қырғыздардың тарихи-мәдени мұрасы мен танысамыз

Қырғыздар- 2 мың жылдан астам уақыт бұрын мемлекеттілікке ие болған Орталық Азиядағы ең көне халықтардың бірі. Ұзақ уақыт бойы қырғыз этносының атауында шатасушылық болды. Оларды «қарақырғыздар» депатаған. Ресей империясының протектораты кезінде және Кеңес өкіметінің алғашқы жылдарында (1925 жылғадейін) қазақтарды «қырғыздар» депатаған. 2020 жылғы 26 тамызда 100 жасқатолған РСФСР құрамындағы Қазақ мемлекеттілігін қайта құру Қырғыз Автономиялық Кеңестік Социалистік Республикасы деп аталды.

Қырғыз Республикасының қайталанбас табиғи-географиялық ортасы бар: аумағы бойынша әлемде 2-орын алатын бірегей Ыстық көл тұзды көлі, мұздық түріндегі тұщы су қоры, флора мен фаунаның сирек кездесетін түрлері. Әлемде 6 миллионға жуық қырғыздар бар, олардың 5 миллионы тарихи отанында және 40 мыңға жуығы Қазақстанда тұрады. Қырғыздар қазақ халқына тарихи өткені, мәдениеті мен тілі жағынан жақын, ортақ жақтары көп.

Бұл туралы «Қазақстан халқы Ассамблеясы» кафедрасының ұйымдастыруымен өткен «Халықтану» интерактивті білім беру лекторына қатысушылар 3 тілде қырғыз халқының шығу тегі, ежелгі және қазіргі заманғы тарихы, дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары, діни нанымдары, Қазақстанда жұмыс істеп тұрған қырғыз этномәдени объектілері қызметінің мәдени-тарихи көрікті жерлері туралы ақпарат пен бөлісті.

Дәрістерге ЖОО оқытушыларының жетекші дәріскерлері–Зылыйха Бимаканова, Людмила Гривенная, Наталья Шевелева қатысты.

Сыртқы сарапшылар: Шайыркул Батырбаева- Ж. Баласұғын ат. Қырғыз ұлттық  университетінің профессоры, Равшан Назаров – Өзбекстан Республикасы Ғылым Академиясы тарих институтының жаңа және қазіргі заман тарихы бөлімі меңгерушісінің орынбасары,Олег Синяков- СҚО Қоғамдық даму және ақпарат сараптамалық-талдау орталығының сарапшысы, Шавкат  Исмаилов - «Қырғызстан-Астана» ҚБ төрағасы, Манас  Ташибеков - «Алматы қ. қырғыз этномәдени орталығы» ҚБ төрағасының орынбасары, Майрамбек  Болтуруков- «Манас-Петропавл» ҚБ басшысы, Эркинай Төлөкова- И.Арабаеват, ҚМУ студенті. (Бішкек, Қырғызстан).

Студенттер  Қазақстанда тұратын этностардың бірі – қырғыз туралы көбірек білуге қызығушылық танытты.