Қозыбаев университетінде академиялық адалдық мәселесін талқылады

«Қазақстан халқы Ассамблеясы» кафедрасы «Sanaly urpaq» жобалық кеңсесімен бірлесіп, ЖОО-ның студенттік активі үшін фокус-топ форматында «Академиялық адалдық: студент-оқытушы» тақырыбы бойынша терең сұхбат өткізді.

Талқылау барысында студенттер арасында академиялық адалсыздықтың мынадай түрлерін атады: бағаларды бұрмалау, шпаргалкаларды, телефондарды және емтихандағы ақпаратты алдау үшін басқа құрылғыларды пайдалану, сырттан көмек көрсету, балдарды пысықтау және емтихандарды ауыстыру үшін жалған анықтамалар беру, имперсонация, сатып алу, саботаж, рейтинг ұпайларын арттыру үшін жеке байланыстарды пайдалану, сөз байласу, плагиат.

Студенттер арасында академиялық адалсыздықтың болуын фокус-топ қатысушылары менталитет пен отбасындағы тәрбиемен, жалқаулықпен, жоғары рейтинг алуға деген ұмтылыспен, болашақ мамандыққа қызығушылық танытпауымен, уақыттың жетіспеушілігімен, қосымша жұмыспен, бос уақытты өткізумен, ал оқытушылар арасында – пайдаға ұмтылыс, қағидатсыздықпен, отбасылық проблемалармен, жазасыздықпен, сыбайлас жемқорлық көріністеріне төзімділікпен байланыстырады.

Барлық қатысушылар академиялық адалсыздықпен күресу ғана емес, сонымен қатар алдын алу жұмыстарын жүргізу қажет екенін атап өтті.

Фокус-топ қатысушылары күрес және алдын алу әдістеріне: Академиялық адалдық ережелерді бұзған оқытушылар мен студенттерді анықтау және жазалау, ашықтық, қоғамдық айыптау, профилактикалық әңгімелер, конкурстар, тренингтер және сауалнаманы жатқызды.