ЖОО-да "Тәуелсіздік бәрінен қымбат" атты онлайн дөңгелек үстел өтті

"Егемен Қазақстан" газетінің беттерінде Президент Қасым-Жомарт Тоқаевтың "Тәуелсіздік бәрінен қымбат" атты мақаласы жарық көрді. Онда Мемлекет басшысы елдің егемендік жылдарындағы дамуына баға беріп, жаңа онжылдыққа міндеттер қойды.  Автор тарихи дәуірлерді талдауға ғана емес, сонымен бірге қазіргі уақытта болып жатқан оқиғаларға да тоқталды.

Біздің ЖОО-да Президенттің бұл жұмысын талқылауға онлайн дөңгелек үстел арналды. Оған университеттің оқытушылары мен білім алушылары ғана емес, сыртқы сарапшылары да қатысты.

"Биыл Қазақстан Тәуелсіздігіне 30 жыл толады. Бұл біздің ата-бабаларымыз армандаған қазақ мемлекеттілігін, еркіндігін қайта жаңғыртуды нығайтудағы маңызды күн. Тарих үшін 30 жыл- бұл көздің қарашығындай ұшатын сәт. Алайда, көптеген халықтар үшін бұл қиындықтар мен қуаныштардың, дағдарыстар мен көтерілістердің дәуірі . Біз сол жолмен жүреміз", - деп айтылған Президенттің мақаласында.

Оның үлкен блогы жастарға, шетелде оқуға, қазақстандық құндылықтарды насихаттауға арналған. "Болашақ" бағдарламасының түлегі, Солтүстік Қазақстан облысы әкімі аппаратының ұйымдастыру-инспекторлық құрылымдық бөлімшесінің басшысы Ержан Мәкен шетелде оқу тәжірибесімен бөлісті.

Тәуелсіздіктің еліміз үшін және әрбір қазақстандық үшін рөлі туралы ТӘЖ жөніндегі проректор Нұрлан Баимбетов айтып берді. "Тәуелсіздік жылдарындағы біздің республикамыздың басты жетістігі – бейбітшілік пен келісім, ал ҚХА – ұлтаралық өзара іс - қимылдың бірегей институты", - деді "Радзима" беларусь этномәдени орталығының төрағасы Мария Татаренко.

Тәуелсіздік жетістігінің тарихи аспектісі туралы ҚТ кафедрасының доценті Зылыйха Бимаканова хабарлады. ҚР Тәуелсіздігінің қалыптасуына жастардың көзқарасын Жастар бастамаларын қолдау орталығының нұсқаушысы, студент Альфараби Мыңбай ұсынды.

"Қазақстан-біртұтас мемлекет. Біздің ел оңтүстікке, солтүстікке, батысқа және шығысқа бөлінбейді. Бұл шартты атаулар ғана...Біз ұлттық мүдделерді кез келген тәсілмен қорғауға тиіспіз", - деп жазды Мемлекет басшысы. Іс-шараға қатысушылар мақалада айтылған ҚР Президентінің пікірлеріне толық қолдау білдірді.

08.01.2021