Ғылыми белестерді бағындырудамыз

"Математика және информатика" кафедрасының доценті, PhD докторы Светлана Луцак әмбебап алгебра және тор теориясы саласындағы іргелі зерттеулерге ҚР БҒМ грантын жеңіп алды.

Ғылым комитеті 2021-2023 жылдарға арналған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар бойынша жас ғалымдарды гранттық қаржыландыруға арналған байқауды басым бағыттар бойынша өткізді. Оған Қазақстанның жетекші университеттерінің, зерттеу орталықтары мен институттарының ғалымдары өтінім берді. Алайда жобалардың барлығы мақұлданған жоқ. Байқаудан өту үшін ғылыми зерттеулердің өзектілігін растап, практикалық маңыздылығын негіздеу қажет болды.

Светлана Михайловна өзінің "Әмбебап алгебра және торлар теориясы" жобасына 50 648 800 теңге жеңіп алды. Бұл қаражатты ол үш жыл ішінде жүзеге асыруы тиіс. Күтілетін нәтиже-зерттелген торлардың тривиалды емес қасиеттері туралы теоремалар, сондай-ақ белгілі бір торлардың изоморфизмі және т.б.

Бұл мәселе бұрыннан көтеріліп және (квази) сан алуандық торларды зерттеу бірнеше ондаған жылдар бойы бірқатар елдерде (Қырғызстан, Польша, Ресей, АҚШ) қарқынды жүргізілгеніне қарамастан, оны шешудің тиімді тәсілдері әлі күнге дейін табылған жоқ. Светлана Луцактың жұмысы теориялық негізде. Осы жоба шеңберінде алынған нәтижелер көпқырлы торларды (квази)одан әрі зерттеу үшін пайдаланылатын болады. Оларды модельдер теориясы, есептеу теориясы, дискретті математика, сонымен қатар информатика және биология сияқты байланысты салаларда қолдануға болады.