Шешен халқынан ризашылықпен

Қазақстанда 2016 жылдан бастап атап өтілетін Алғыс айту күні қарсаңында «Халықтану» интерактивті білім беру лекториясы шеңберінде университет студенттері үшін шешен халқының тарихы бойынша 3 тілде дәрістер өткізілді.
23 ақпан – шешен халқы үшін аза тұту күні екенін бәрі біле бермейді. Өйткені 1944 жылы шешендер, ингуштар және басқа да кавказ халықтарын Орта Азия мен Қазақстанға жаппай жер аударды.

Дәріске Солтүстік Қазақстан облыстық Қазақстан халқы Ассамблеясының «Вайнах» шешен-ингуш этномәдени орталығының жетекшісі Саип Байдуев, ғалымдары мен мүшелері, Жарас Ермекбаев -тарих ғылымдарының докторы, профессор, Петмат Авхадова- №17 ұлттық жаңғыру орта мектеп-кешенінің шешен ұлттық бөлімінің мұғалімі мен оқушылары қатысты. Сонымен қатар, сарапшы-талдаушы КММ «Қоғамдық даму және ақпарат орталығы» өкілі Олег Синяков белсене қатысты.

Студенттер шешендердің тарихымен және Орта Азия мен Қазақстанға жер аударылуымен танысты. Жарас Ермекбаев «Қазақстандағы шешендер мен ингуштар» атты монографиясын ұсынды. Сондай-ақ, Саип Байдуев студенттерді шешен этномәдени орталығының жұмысымен таныстырды. Студенттер үшін сарапшылар ұсынған ғылыми-зерттеулер , орталықтар мен мектептердің практикалық қызметіне негізделген.